Konec utrpení. Tunisko dva týdny váhalo, nakonec ale dovolí migrantům vylodit se v jeho přístavu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec utrpení. Tunisko dva týdny váhalo, nakonec ale dovolí migrantům vylodit se v jeho přístavu

Konec utrpení. Tunisko dva týdny váhalo, nakonec ale dovolí migrantům vylodit se v jeho přístavu

Čtyři desítky migrantů, kteří kvůli neshodám mezi několika středomořskými státy strávili více než dva týdny na moři na palubě obchodní lodi, se budou smět vylodit v Tunisku na severu Afriky. Přijetí migrantů „z humanitárních důvodů“ dnes nařídil tuniský premiér Júsuf Šáhid, který se dosud takovému kroku bránil. Informovala o tom agentura AP.

Člun se 40 uprchlíky z Egypta, Mali, Nigérie a Bangladéše vyplul začátkem července nejspíše z Libye. Na moři se pak dostal do potíží a jeho pasažéry zachránila maltská loď, která pak migranty 16. července předala na palubu plavidla tuniské těžební společnosti Miskar. Kapitán lodi Sarost 5 ale nezískal povolení zakotvit v žádném tuniském přístavu, migranty odmítala přijmout i Itálie, Francie a Malta.

Humanitární organizace Červený půlměsíc opakovaně varovala, že podmínky na palubě obchodní lodi nejsou vhodné pro dlouhodobější pobyt tolika lidí. Mezi migranty jsou i dvě těhotné ženy. I proto nyní tuniský premiér svolil, že migranti se smějí vylodit v přístavním městě Zarzis. Z něj budou převezeni do ubytovacího zařízení pro migranty.

Šáhid potvrdil, že váhání tuniských úřadů souviselo zejména s obavami, že si představitelé EU budou vstřícný krok vykládat jako souhlas s případným umístěním dalších center pro migranty na tuniském území. S tím Tunisko rezolutně nesouhlasí.

Tunisko a Maroko se v poslední době staly zeměmi, z nichž vyplouvá stále více migrantů k evropským břehům. Stalo se tak proto, že Libye, která dosud byla na severoafrickém pobřeží hlavním výchozím bodem pro uprchlické lodě, zpřísnila kontroly na moři.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.