Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konflikt, kde není „správná“ strana. Válečných zločinů se v Aleppu dopouštěla armáda i její protivníci

Konflikt, kde není „správná“ strana. Válečných zločinů se v Aleppu dopouštěla armáda i její protivníci

Při loňských bojích o severosyrské Aleppo se dopouštěly válečných zločinů všechny znesvářené strany. Vyplývá to ze zprávy OSN. Ta vyšetřovala okolnosti bojů o klíčovou baštu povstaleckých skupin v období od července do prosince 2016. Komise také poprvé označila viníka zářijového útoku na humanitární konvoj – stálo za ním syrské letectvo.

Nezávislá komise pod hlavičkou OSN vyslechla na tři stovky svědků a obětí. Pracovala s forenzními důkazy a analyzovala letecké snímky bojiště. Její závěry jsou jasné: Nikdo není bez viny.

„Všechny strany se dopouštěly válečných zločinů.“
Závěry nezávislé komise

Zpráva mimo jiné poprvé označila konkrétního viníka bombardování humanitárního konvoje OSN a syrského Červeného půlměsíce, při němž 19. září západně od Aleppa zemřelo 14 humanitárních pracovníků. Dříve komise OSN jen uváděla, že schopnost uskutečnit takový útok měly syrské vládní síly, ruská letadla a letadla koalice vedené USA.

Komise v nové zprávě rovněž označila za válečný zločin dohodu o evakuaci východního Aleppa, které bylo baštou povstalců. Dohoda podle komise nedávala civilistům možnost zůstat a zúčastněné strany se tak dopustily válečného zločinu nuceného vystěhování. Bombardování východní části města v posledních týdnech bojů navíc zabilo stovky lidí a vyřadilo z provozu nemocnice.

Ve zprávě komise OSN se také uvádí, že syrské helikoptéry shazovaly na město barely s chlorem během roku 2016 a způsobily tak stovkám lidem smrt či zranění. Syrský režim použití chemických zbraní popírá.

V bojích o Aleppo se válečných zločinů podle komise OSN dopouštěli i povstalci, kteří zbytečně a bezcílně útočili na západní část města, ovládanou vládními vojsky. Zpráva konkrétně uvedla bombardování minibusu se studenty z 10. srpna, při němž zemřelo 13 lidí, či útok na trh, který si 6. října vyžádal 12 obětí.

Komise OSN také obvinila povstalce, že bránili civilistům v útěku z města. Někdy je prý používali jako lidské štíty.

Druhé největší syrské město ovládla vládní vojska loni před Vánoci za vydatné podpory Ruska a dalších států nebo skupin. Znamenalo to po letech vleklých bojů zásadní zlom v syrské válce, nikoli ale konec bojů. O budoucnosti země se stále vedou komplikovaná jednání.

 

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link