Konflikt, který neskončil: V Donbase letos zemřelo 29 civilistů, celkem je to už přes 10 tisíc lidí | info.cz

Články odjinud

Konflikt, který neskončil: V Donbase letos zemřelo 29 civilistů, celkem je to už přes 10 tisíc lidí

Od počátku letošního roku do konce července zahynulo při přestřelkách mezi ukrajinskou armádou a proruskými povstalci na východě Ukrajiny 29 civilistů. Na tiskové konferenci v Kyjevě to dnes oznámil Alexander Hug, zástupce šéfa evropských pozorovatelů. Zraněno bylo 132 osob.

Celková intenzita ozbrojených srážek mezi oběma stranami je nyní ve srovnání s létem 2017 menší, řekl Hug. Situace je ale nevyrovnaná; zatímco v některých dnech panuje na frontě klid, jindy dochází k prudkým přestřelkám se ztrátami na životech.

Švýcarský diplomat vyzval obě strany konfliktu k respektování příměří, vyhlášeného počátkem července. Zdůraznil, že nezbytnou podmínkou je stažení zbraní z linie palebného dotyku, čemuž zatím brání hluboká vzájemná nedůvěra.

Konflikt v Donbaské a Luhanské oblasti vypukl na jaře roku 2014 krátce po ruské anexi ukrajinského Krymu. Proruští radikálové obsadili regiony při ruských hranicích a vyhlásili na svém území dvě "lidové republiky". Podle Kyjeva separatisty vojensky podporuje Moskva, která podíl na donbaské válce popírá.

Podle údajů OSN si zatím konflikt v Donbasu vyžádal přes 10.000 mrtvých. Svá obydlí opustilo několik milionů lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud