Konflikt v Sýrii: Polovina Rusů se bojí, že přeroste ve třetí světovou válku | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konflikt v Sýrii: Polovina Rusů se bojí, že přeroste ve třetí světovou válku

Více než polovina Rusů, konkrétně 57 procent, se obává, aby konflikt v Sýrii nepřerostl ve třetí světovou válka. Vyplývá to z průzkumu nezávislého střediska Levada, o jehož výsledcích dnes informovala ruská média.

Podle průzkumu 16 procent dotázaných má „silné obavy“, aby syrský konflikt nepřerostl v konflikt globální, dalších 41 procent účastníků připustilo „jisté obavy“ v tomto směru. Naopak 38 procent nemělo žádné zvláštní či vůbec žádné obavy z vypuknutí třetí světové války.

Obdobný průzkum podniklo stejné středisko na podzim 2016 a tehdy obavy z globalizace syrského konfliktu vyjádřilo 48 procent Rusů.

Sociologové vysvětlují růst obav ze světové války jako důsledek vyostření konfliktu v Sýrii v podobě, v jaké je zobrazován v médiích. „Kromě toho je tu obecně rostoucí nestabilita a nepředvídatelnost mezinárodních vztahů,“ uvedl Stěpan Gončarov z Levady.

Obavy z vypuknutí globálního konfliktu kvůli Sýrii zaznívají i na Západě, podotkla ruská redakce BBC na svém webu a připomněla lednový průzkum společnosti YouGov mezi obyvateli devíti západních zemí. Obavy, že svět se blíží k nové světové válce, vyjádřilo tehdy 64 procent dotázaných Američanů či 61 procent Britů. BBC také podotkla, že podle průzkumů Rusové podporují ruské tažení v Sýrii v mnohem menší míře, než v případě konfliktu na východě Ukrajiny. Kupříkladu loni v září, dva roky po začátku tažení, bylo pro ukončení operace skoro polovička dotázaných. Jen 30 procent se vyslovilo pro pokračování.

Konflikt v Sýrii trvá od roku 2011. Rusko se v něm vojensky angažuje od podzimu 2015, kdy ruská letadla začala bombardovat odpůrce režimu Bašára Asada, ruského spojence v Damašku, kritizovaného Západem. Situace se prudce vyostřila po údajném nasazení chemických zbraní, na což USA, Británie a Francie zareagovaly raketovými útoky na objekty spjaté s výrobou chemických zbraní. Ke konfrontaci mezi velmocemi nedošlo, ruská odpověď se omezila na tvrdé odsouzení „agrese proti suverénnímu státu“.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.