Články odjinud

Kongres chce vyslechnout Assange kvůli vlivu Rusů na americké volby. Promluví zřejmě přes video

Kongres chce vyslechnout Assange kvůli vlivu Rusů na americké volby. Promluví zřejmě přes video

Výbor amerického Senátu pro kontrolu zpravodajských služeb chce uspořádat výslech zakladatele kontroverzního investigativního webu WikiLeaks Juliana Assange. Informace se objevila na twitterovém účtu WikiLeaks. Slyšení se má zabývat údajným ruským vměšováním do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Dopis s pozváním dorazil na londýnskou adresu ekvádorského velvyslanectví v Británii, kde Assange už šest let žije v obavě z vydání do USA. Hrozí mu tam stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku a v Afghánistánu. Výslech v Senátu má být neveřejný a má se uskutečnit "v termínu a na místě příhodném pro obě strany".

Právníci WikiLeaks americkou žádost zkoumají, stojí na twitteru. Trvají prý na tom, že podmínky výslechu musejí být v souladu s "nejvyššími etickými standardy". Podle agentury AFP má kontakt proběhnout formou videokonference.

Server WikiLeaks figuruje ve vyšetřování ruského vlivu na volby v souvislosti se zveřejněním elektronické korespondence prezidentské kandidátky Hillary Clintonové, která ji měla poškodit v souboji s pozdějším vítězem voleb Donaldem Trumpem. Američtí vyšetřovatelé mají podezření, že ukradenou poštu dostal server WikiLeaks od osoby napojené na ruské tajné služby.

Vyšetřování vede bývalý šéf FBI Robert Mueller, ale z pátrání trvajícího už řadu měsíců na veřejnost nepronikly prakticky žádné informace. Muellerův tým v rámci vyšetřování obvinil 31 osob, mezi nimi dvanáct Rusů. Právě v dokumentech o jejich vině se objevilo podezření z napojení na WikiLeaks a hackerského útoku na poštovní server Clintonové.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud