Kongres chce vyslechnout Assange kvůli vlivu Rusů na americké volby. Promluví zřejmě přes video | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kongres chce vyslechnout Assange kvůli vlivu Rusů na americké volby. Promluví zřejmě přes video

Kongres chce vyslechnout Assange kvůli vlivu Rusů na americké volby. Promluví zřejmě přes video

Výbor amerického Senátu pro kontrolu zpravodajských služeb chce uspořádat výslech zakladatele kontroverzního investigativního webu WikiLeaks Juliana Assange. Informace se objevila na twitterovém účtu WikiLeaks. Slyšení se má zabývat údajným ruským vměšováním do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Dopis s pozváním dorazil na londýnskou adresu ekvádorského velvyslanectví v Británii, kde Assange už šest let žije v obavě z vydání do USA. Hrozí mu tam stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku a v Afghánistánu. Výslech v Senátu má být neveřejný a má se uskutečnit "v termínu a na místě příhodném pro obě strany".

Právníci WikiLeaks americkou žádost zkoumají, stojí na twitteru. Trvají prý na tom, že podmínky výslechu musejí být v souladu s "nejvyššími etickými standardy". Podle agentury AFP má kontakt proběhnout formou videokonference.

Server WikiLeaks figuruje ve vyšetřování ruského vlivu na volby v souvislosti se zveřejněním elektronické korespondence prezidentské kandidátky Hillary Clintonové, která ji měla poškodit v souboji s pozdějším vítězem voleb Donaldem Trumpem. Američtí vyšetřovatelé mají podezření, že ukradenou poštu dostal server WikiLeaks od osoby napojené na ruské tajné služby.

Vyšetřování vede bývalý šéf FBI Robert Mueller, ale z pátrání trvajícího už řadu měsíců na veřejnost nepronikly prakticky žádné informace. Muellerův tým v rámci vyšetřování obvinil 31 osob, mezi nimi dvanáct Rusů. Právě v dokumentech o jejich vině se objevilo podezření z napojení na WikiLeaks a hackerského útoku na poštovní server Clintonové.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.