Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kongresmani jsou na nože kvůli výpovědi Trumpova kandidáta na soudce. Viní se z manipulací a touhy po odvetě

Kongresmani jsou na nože kvůli výpovědi Trumpova kandidáta na soudce. Viní se z manipulací a touhy po odvetě

Souboj o nominaci Bretta Kavanaugha na post soudce amerického nejvyššího soudu se změnil v ostrou konfrontaci demokratických a republikánských kongresmanů, kteří se vzájemně obviňují z nečisté hry a demagogických manipulací. Vyplývá to z jejich výroků v dnešním americkém tisku. Demokraté obviňují Kavanaugha, že při nedávném senátním slyšení lhal, republikáni označují argumenty demokratů za "vrchol pokrytectví".

FBI má na svou práci z rozhodnutí senátorů týden, svou práci by měli vyšetřovatelé ukončit nejpozději v pátek. Šéf senátních republikánů Mitch McConnell dnes prohlásil, že Senát by měl o soudcově nominaci hlasovat ještě během tohoto týdne. Kritici ale upozorňují, že o délce vyšetřování by měla rozhodovat povaha kauzy, nikoli politické rozhodnutí.

O co v kauze jde?
Soudce je nařčen z pokusu o znásilnění své někdejší spolužačky Christine Blaseyové Fordové před 36 lety a z útoků proti několika dalším ženám. Kavanaugh veškerá obvinění odmítá. O jeho osudu má rozhodnout senátní plénum, až Federální úřad pro vyšetřování (FBI) prošetří obvinění vznesená proti němu.

Podle Dianne Feinsteinové, nejvýše postavené zástupkyně demokratů v právním výboru Senátu, se nesmí hlasování uspěchat. "Je už úterý a musíme teprve dát všechna fakta dohromady," prohlásila dnes v Kongresu.

McConnell demokraty obvinil, že se ve své zdržovací taktice nezastaví před ničím. "Čas pro nekonečné odklady a obstrukce vypršel," prohlásil v rozhovoru s novináři. Levicové křídlo v Demokratické straně se podle republikánských kongresmanů pokouší "s podporou Clintonových" zařídit odvetu za prohrané prezidentské volby v roce 2016. Donald Trump v nich nečekaně porazil protikandidátku Hillary Clintonovou.

Demokraté stále silněji zpochybňují výroky Kavanaugha v právním výboru Senátu, kde minulý týden svou verzi údajného incidentu s Fordovou hájil. Podle Chucka Schumera, vůdce senátních demokratů, Kavanaugh při setkání vulgárně skákal senátorům do řeči, což si prý žádný jiný svědek před ním nedovolil. Republikáni soudce hájí s tím, že měl všechny důvody být rozhořčen.

Republikáni mají v Senátu převahu jen 51 ku 49 poslancům, ale podle agentury AP jsou váhající senátoři v obou táborech. Výsledek bude záviset na mínění republikánů Jeffa Flakea, Lisy Murkowské a Susan Collinsové, ale i zatím nerozhodnutých demokratů Joe Manchina a Heidi Heitkampové.

Manchin a Heitkampová budou v listopadových volbách obhajovat své posty v Západní Virginii a Severní Dakotě, tedy ve státech se silnými pozicemi republikánů. Pokud by se postavili proti konzervativnímu Kavanaughovi, mohli by ve volbách o hlasy republikánských voličů přijít.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1