Kongu hrozí další krveprolití. Opoziční vůdce překvapivě vyhrál volby, napětí v zemi stoupá | info.cz

Články odjinud

Kongu hrozí další krveprolití. Opoziční vůdce překvapivě vyhrál volby, napětí v zemi stoupá

Volby byly chaotické a výsledky neodpovídají tomu, co se dělo v zemi, říkají o volbách v Demokratické republice Kongo francouzští a belgičtí diplomaté. Pozorovatelé vyslané katolickou církví mluví o volebních podvodech a ozbrojenými konflikty zmítané zemi reálně hrozí další vlna násilí.

Osmdesátimilionová země ve středu Afriky se v noci na čtvrtek po dlouhém čekání dozvěděla výsledky prezidentských voleb. Hlavou státu by se v Demokratické republice Kongo měl podle předběžných výsledků stát překvapivě opoziční vůdce Felix Tshisekedi.

Jeho vládní protivník, jehož si za svého nástupce vybral dosavadní prezident Joseph Kabila, uznal porážku, a tak by ve druhé největší zemi kontinentu mohlo poprvé v její 59leté historii dojít k pokojnému předání moci. Tak jednoduché to ale v Kongu, kterým už desetiletí zmítají konflikty, extrémní chudoba a nezměrná korupce, nebude.

Další z opozičních kandidátů, v pořadí druhý Martin Fayulu, totiž porážku neuznal a jeho příznivci vyšli ve městě Kisangani do ulic. Policie použila proti davu snažícímu se zapálit dům šéfa tamní pobočky národní volební komise slzný plyn. K tvrzení Fayulua, že jde o „volební puč“, se ale přiklání i konžská katolická církev a také francouzská diplomacie.

„Zdá se, že vyhlášené výsledky neodpovídají výsledkům, které jsme viděli na místě,“ prohlásil francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian pro CNews s tím, že vítězem voleb by měl být Fayulu. Ke stejnému názoru došla i církev, jež po celé zemi rozmístila na 40 tisíc volebních pozorovatelů.

Podle belgického ministra zahraničí Didiera Reynderse pak byly konžské volby „chaotické“.

„Vzdávám hold prezidentu Kabilovi. Dnes bychom se už na něj neměli dívat jako na protivníka, ale jako na partnera při přechodu země k demokracii,“ nechal se po volbách slyšet Tshisekedi, který podle národní volební komise získal přes sedm milionů hlasů. Samotnému Kabilovi už třetí mandát zapovídá ústava a do voleb proto vyslal svého zástupce Emmanuela Shadaryho, který se 4,4 miliony hlasů skončil na třetím místě. Kabilovi sice druhý mandát skončil už před dvěma lety, navzdory ústavě ale zůstal ve funkci a volby byly hned dvakrát odloženy.

Fayuluův tábor se nyní obává, že se Kabila s Tshisekedim dohodli na spolupráci a pomocí volebního podvodu se ho pokoušejí vyšachovat. „Konžský lid nikdy nepřijme takový podvod. Felix Tshisekedi nikdy nedostal sedm milionů hlasů, kde by je vzal?“ citovala ho britská stanice BBC. Ústava mu nyní 10 dní na odvolání se proti volebním výsledkům, čehož bezpochyby využije. Církev už vyzvala lidi, aby se zdrželi násilí, úřady pak v metropoli Kinshase rozmístily vojáky. Vláda také po volbách, které se uskutečnily 30. prosince, vypnula v zemi internet a mobilní textové zprávy, aby zabránila předčasnému šíření volebních výsledků.

Pokud se Tshisekedi skutečně stane prezidentem, mohla by dosud vládnoucí rod Kabilů vystřídat další politicky aktivní rodina. Nynější vůdce opoziční strany Svaz pro demokracii a sociální pokrok (UDPS) je totiž synem Etienna Tshisekediho, někdejšího bojovníka proti diktátorovi Mobutuovi. Po smrti svého otce loni v únoru převzal 55letý Felix vedení strany, na březnovém kongresu s jeho nástupnictvím ale mnozí nesouhlasili.

Komisí vyhlášený vítěz prezidentských voleb je sice pokládán za umírněného a diplomatičtějšího politika než jeho otec, kritici ale upozorňují na jeho nedostatek zkušeností a naivitu. „Felix se dá koupit, nemá žádnou vizi,“ citoval deník Le Monde diplomatické zdroje v Kinshase. Zůstává tak otázkou, zda se dokáže vymanit z vlivu dosud vládnoucího autoritářského prezidenta Kabily, jenž ovládá tajné služby i ozbrojené složky, a ochránit nerostné bohatství země před ozbrojenými gangy i sousední Angolou, která by ráda využila chaosu na východě Konga.

Blízko politiky se Felix Tshisekedi pohyboval už od mládí, kdy byl jeho otec vězněn za Mobutuova režimu. Když poté Felix odešel s matkou do Belgie, potkával se tam s dalšími členy konžské smetánky. V exilu vystudoval marketing a komunikaci, podle belgických médií je ale jeho diplom falešný a budoucí prezident se po většinu času živil jako řidič a nosič.

Několik dní před vyhlášením volebních výsledků se ve své kinshaské rezidenci opřel v rozhovoru s novináři do svého rivala Fayulua i do evropských politiků a médií: „Myslel jsem, že mám v Evropě přátele,“ posteskl si. Evropané ale z jeho úspěchu radost zjevně nemají, jak naznačují reakce z Francie a Belgie. Na druhou stranu evropští diplomaté považují takřka za zázrak, že k volbám v Kongu vůbec došlo a že Joseph Kabila nezůstal u moci pomocí změny ústavy.

Navzdory přírodnímu bohatství – Kongo disponuje zásobami ropy, diamantů či zlata – patří tato země velká zhruba jako celá západní Evropa k nejchudším státům světa. Za extrémně chudé považuje Světová banka 64 procent tamní populace. Kongo má navíc vůbec nejvíce vnitřních uprchlíků na světě, jen za poslední dva roky se ze svých domovů muselo vystěhovat na dva miliony lidí. Důvodem byl konflikt v oblasti Kasai v centrální části země.

Násilí ostatně Kongo provází dlouhá desetiletí – po masakrech spáchaných belgickými kolonizátory zažila země dvě občanské války. Při té druhé v letech 1997 až 2003 zahynulo na šest milionů lidí.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud