Konspirátoři ho popírají, rodiče prosí Trumpa o pomoc. Masakr na škole v Newtownu byl jeden z nejhorších v historii | info.cz

Články odjinud

Konspirátoři ho popírají, rodiče prosí Trumpa o pomoc. Masakr na škole v Newtownu byl jeden z nejhorších v historii

Byl to jeden z nejhorších masakrů, který se odehrál v americké historii. Před pěti lety vpadl mladík do základní školy Sandy Hook v Newtownu a zastřelil dvacet šest lidí, z toho dvacet šesti- a sedmiletých školáků. Přes veškerá vyšetřování a svědectví pozůstalých se dnes najdou lidé, kteří věří konspiračním teoriím a zarytě tvrdí, že celá událost se nikdy nestala. Rodiny obětí – podle nich jen najatí herci – čelí výhrůžkám. Falešné teorie přitom opakují i některé média s napojením na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Část obyvatel města ho tak už vyzvala, aby veřejně vystoupil a zastavil šíření konspirací.

Masakr se odehrál na základní škola v connecticutském městě v půlce prosince 2012. Dvacetiletý Adam Lanza nejprve zastřelil svou matku a poté odjel do školy, kde zastřelil 26 lidí, z toho většinu malých školáků. Následně spáchal sebevraždu. Lenny Pozner ten den přišel o svého malého syna. O pět let později se musí potýkat nejen s touto ztrátou, ale i výhrůžkami. Lidé, kteří tvrdí, že k útoku nikdy nedošlo, umísťují na internet například videa zachycující ulici, kde bydlí. S výhrůžkami smrtí se setkal během posledních let hned několikrát. Reportérům BBC tak nechce prozradit, kde v současnosti žije.

Do středu zájmu se dostal kvůli svému boji s trolly a konspiračními teoretiky, kteří popírají, že by jeho syn kdy zemřel při masakru na základní škole. Podle nich jde o hoax, který měl vládě umožnit zpřísnění zákonů na kontrolu zbraní. Ve svých teoriích se odvolávají na malé nepřesnosti, které vznikly v době, kdy se začaly objevovat první chaotické zprávy z místa činu. Pozner přitom není sám. „Patříme mezi rodiny, které měly více štěstí,“ líčí novinářům Hannah D´Avino, jejíž sestra Rachel přišla o život během střelby. „Já osobně dostanu kolem tří výhrůžek smrtí za rok, protože se tolik nevyjadřuji,“ říká.

Jednou z postav, která má v šíření konspiračních teorií zásadní roli, je Wolfgang Halbig. Bezpečnostní poradce v důchodu věnuje vyvracení pravdivosti celé události velkou část svého času. Když se o tragické události dozvěděl, dokonce daroval finanční pomoc postiženým rodinám. Časem se ale stal událostí doslova posedlý. A došel k závěru, že se vlastně nikdy nestala. „Myslím si, že 14. prosinec 2012 je událost, která byla plánovaná po velmi dlouhou dobu,“ tvrdí. „Domnívám se, že zabralo možná dva, dva a půl roku napsat scénář pro všechny účastníky, kteří byli přizváni se podílet na tomto cvičení,“ prohlašuje.

Halbig šíří svou teorii za pomoci webové stránky. Uveřejňuje jména a osobní informace obětí útoku. A několikrát osobně navštívil Sandy Hook. „Říkám tomu iluze. Největší iluze, s jakou kdy vláda přišla,“ tvrdí. U jednoho muže v penzi to ale nekončí. V době internetu se teorie rychle šíří po sociálních sítí. A přejímají ji některá média.

Alex Jones je ve Spojených státech velmi dobře známý moderátor s vlastní talk show a zakladatel portálu Infowars. Konspirační teorie počínaje útoky z 11. září až po události v Evropě mu nejsou cizí. A několikrát ve svém vysílání zpochybnil také události v Sandy Hook. Jeho hostem byl i Halbig. Později se pak k tématu několikrát vrátil. „Mluvil jsem s vyšetřovateli, státní policií, i dalšími – celá věc je obrovský hoax. A problém je ten, jak se vyrovnáte s totálním hoaxem? Jak vůbec přesvědčíte veřejnost, že je něco naprostý hoax?“ ptal se Jones svých fanoušků. Kontroverzní novinář několikrát prohlásil, že rodiče zavražděných dětí jsou herci. Jeho zprávy se přitom dostanou k publiku o osmi milionech lidí.

Linka od Jonese přitom vede přímo k současnému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V roce 2015 se Trump objevil v jeho rozhlasovém vysílání a nakonec rozhovoru tehdejší kandidát moderátorovi řekl: „Chtěl bych skončit tím, že řeknu, že vaše reputace je úžasná. Nezklamu vás. Doufám, že budete velmi, velmi ohromen“. A u Jonese pravidelně vystupoval i člen Trumpova týmu Roger Stone. Trump navíc několikrát sdílel na Twitteru zprávy Infowars. Přímo k masakru v Sandy Hook se americká hlava státu nevyjadřovala. A neodpověděla ani na otázky novinářů BBC. Jones se ale dál chlubí svým blízkým vztahem s Trumpem. Nový prezident navíc hned v prvních dnech ve funkci proslul svým vztahem k takzvaným alternativním faktům.

Před nedávnem zveřejnil Jones své poslední vyjádření k událostem v Sandy Hook. „Existují důkazy, že tam lidé zemřeli,“ řekl. „Nevím, co je pravda. Všechno co vím, je to, že oficiální příběh o Sandy Hook má více děr než ementál,“ dodal. Lenny Pozner a další pozůstalí mezitím čelí dalším útokům, především na sociálních sítích.

Po mnoha letech podobných zážitků je komunita ze Sandy Hook unavená. Obrátit se tak chce přímo na prezidenta a vyzvat ho, aby ukončil podobné teorie. Eric Paradis z místní pobočky Demokratické strany tvrdí, že by Trump mohl využít svůj vliv a umírnit Jonese a další konspirační teoretiky. Společně s dalšími zástupci města tak chystá dopis. „Vážně si myslím, že to může pomoct zastavit, protože má unikátní pozici mezi těmito hoaxery,“ domnívá se.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud