Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kontroverzní plán. Jak chce Trumpův poradce zatočit s teroristy

Kontroverzní plán. Jak chce Trumpův poradce zatočit s teroristy

Donald Trump ve své kampani opakovaně sliboval, že ukončí válku teroru, kterou podle něj představuje Islámský stát. Konkrétní kroky ale novinářům nikdy neprozradil, nechtěl je prý odhalit radikálům, které plánuje překvapit. Sdílnější byl ale Trumpův poradce pro národní bezpečnost generál Michael Flynn.

Flynn patřil k těm, kteří na straně Donalda Trumpa stáli v době, kdy jeho preference byly téměř nulové. Vystupoval na jeho obranu v médiích, projížděl s ním Ameriku a psal knihu o boji s radikálním islámem, která se s politikou Trumpa v mnohém shoduje. Dá se proto očekávat, že budoucí plány Trumpovy administrativy by z ní mohly vycházet.

Boj s terorismem Flynn definuje jako „světovou válku“, se kterou musí Američané začít na vlastní půdě.

Michael Flynn na Twitteru opakovaně útočil na muslimskou komunitu.Michael Flynn na Twitteru opakovaně útočil na muslimskou komunitu.autor: Twitter

„Pokud nemůžeme kritizovat radikální muslimy ve vlastní zemi, nemůžeme proti nim bojovat v Americe ani v zahraničí,“ píše Flynn v závěru své knihy.

„Tohle je chvíle, kdy muslimští lídři muslimského světa musí povstat a musí je být slyšet,“ řekl Flynn v nedávném rozhovoru pro Business Insider. „V tuto chvíli to nedělají. Myslím, že musíme použít tvrdou diplomacii – tvrdou ruku, aby nám dali jasně najevo, na které straně v tomto politickém systému stojí.“

Michael Flynn
Generál Michael Flynn dříve působil v čele Národní obranné rozvědky (DIA), v roce 2014 ale o funkci přišel. On sám tvrdí, že to bylo kvůli jeho názorům na radikální islám, zdroje Washington Post ale řekly, že šlo o způsob jeho vedení. Americká média o něm často mluví jako o muži, který má velmi silné vazby na Rusko.

Boj proti terorismu Flynn nepovažuje za boj se skupinou radikálů v Iráku a Sýrii, ale jako boj s ideologií, kterou v tuto chvíli Západ prohrává. Do Sýrie a Iráku proto navrhuje vyslat pozemní síly. Právě jejich nepřítomnost podle Flynna růst Islámského státu způsobila.

„V roce 2011 jsme porazili al-Káidu. Dokázali jsme, že jejich verze Alláha jim na bojišti nepomůže. Prezident Obama se pak rozhodl odtud všechny stáhnout. Když ve válce zvítězíte, tak musíte toto vítězství udržet. A to se nám nepodařilo.“

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1