Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kontroverzní rozhodnutí. Trump zastavil financování potratů v zahraničí a najímání byrokratů

Kontroverzní rozhodnutí. Trump zastavil financování potratů v zahraničí a najímání byrokratů

Vedle příkazu o odstoupení USA od transpacifické smlouvy podepsal americký prezident Donald Trump další dvě exekutivní nařízení. Jedním pozastavuje najímání zaměstnanců federální vlády, druhým zablokoval financování mezinárodních organizací, které vykonávají potraty, anebo o nich informují.

Během předvolební kampaně Trump svým voličům sliboval, že zeštíhlí federální byrokracii, v důsledku čehož dojde k omezení vládních mzdových výdajů. Úmysl omezit počty vládních zaměstnanců se objevil i v jeho plánu na prvních sto dní úřadování ve funkci amerického prezidenta, během nichž hodlá učinit ze Spojených států opět velkou zemi.

Pouhých několik dní po inauguraci tedy Trump svůj slib plní a exekutivním příkazem zastavuje najímání zaměstnanců federální vlády. Americký prezident zároveň ujistil, že nařízení se netýká armády.

Federální zaměstnanecké odbory v reakci na příkaz varují, že nejnovější prezidentovo rozhodnutí naruší chod vládních programů a služeb, které „jsou ku prospěchu všem“. Daňoví poplatníci prý také budou muset sáhnout hlouběji do kapes, protože vládní agentury budou od nynějška nuceny najímat na služby externí pracovníky, kteří je budou stát více než vládní zaměstnanci.

Boj proti potratům

Podobná kritika zaznívá i k Trumpovu rozhodnutí zablokovat financování mezinárodních organizací, které vykonávají potraty. Aktivisté se dle The Independentu nechali slyšet, že nařízení je „útokem na zdraví žen“. Tisíce jich v rozvojových zemích totiž údajně přijdou o jedinou možnost bezpečného potratu.  

Financování mezinárodních institucí provádějících potraty je po desetiletí předmětem sporů mezi demokraty a republikány. ČTK připomíná, že regulaci původně zavedli republikáni, vláda Demokratické strany ji zrušila v roce 1984 a stejný pokyn vydal v roce 2009 i prezident Barack Obama.

Trumpův příkaz přichází symbolicky v den, který je spojen s legalizací potratů v USA. Právě před dvaadvaceti lety o tom rozhodl americký nejvyšší soud. Podle ČTK se prezidentovo nařízení týká i organizací, které podporují legalizaci interrupce a prosazují plánované rodičovství.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744