Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Koordinovaný útok na sklady slovenské armády. Lupiči ukradli statisíce nábojů i protitankové střely

Koordinovaný útok na sklady slovenské armády. Lupiči ukradli statisíce nábojů i protitankové střely

Slovenská armáda řeší nepříjemný problém. Z několika jejích skladů zmizely statisíce nábojů, které vojáci běžně používají. Odborníci se shodují na tom, že takto rozsáhlá krádež by nebyla možná bez pomoci zevnitř armády a zaznívá podezření, že se rovnou jednalo o koordinovaný skupinový útok na vojenské zásoby.

Nejprve se přišlo na to, že z vojenského skladu v Trenčíně zmizelo 120 granátů a 10 protitankových střel. Minstr obrany Peter Gajdoš po této události nařídil kontrolu munice, při níž se přišlo na další krádež. V muničním skladu v obci Sklené chybí podle slovenského ministerstva obrany „větší množství“ nábojů.

„Můžeme potvrdit, že při mimořádné inventarizaci bylo zjištěno, že v muničním skladě Sklené chybí náboje ve větším množství. Vzhledem k tomu, že kontrola stavu zásob pokračuje, bylo by předčasné poskytovat informace o počtu chybějících nábojů,“ řekla mluvčí slovenského ministerstva obrany Danka Capáková televizi Markíza.

Podle Markízy má chybět až tři sta tisíc nábojů, které slovenská armáda používá při sportovní střelbě a výcviku. Protože má muniční sklad ve Skleném několikastupňový bezpečnostní systém, který má areál chránit před krádežemi i před živelními pohromami, hovoří se o tom, že zloději měli komplice v armádě.

„Nejsem policista, ale sdílím názor, že v tom na 99, 9 procent byli zainteresovaní lidi zevnitř. To nejde udělat tak, že někam přijdete a vykopnete dveře, nebo uděláte díru do stěny… Myslím si, že to byla organizovaná skupina,“ uvedl pro Markízu exmnistr obrany Ľubomír Galko. Kdo to mohlo být a co se s náboji stalo momentálně není zřejmé.

Slovenská armáda celkem disponuje šesti muničními sklady, v nichž má uloženo téměř 4700 tun dělostřelecké, pěchotní a ženijní munice.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744