Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kope na rozloučenou do EU? Juncker podpořil Evropu, kde neplatí stejná práva a povinnosti pro všechny

Kope na rozloučenou do EU? Juncker podpořil Evropu, kde neplatí stejná práva a povinnosti pro všechny

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se vyslovil pro myšlenku, že by v rámci Evropské unie existovaly různé vrstvy států s rozdílnými závazky a povinnostmi. Sama idea není nijak nová, od vrcholného představitele evropského společenství ale překvapí. Kritici ji obyčejně označují za krok od integrace a proti podstatě EU.

Juncker se pro „vícerychlostní Evropu“ vyslovil na studentské akci v Belgii. Informovala o tom agentura DPA.

Kolem jádra unie by podle něj mohly existovat další „soustředné kružnice“. Ne každá země se prý chce zapojit do všech evropských integračních projektů, například do užší spolupráce v oblasti obrany či vědy. „Komu bude v kuchyni už moc vedro, bude moci vyjít ven na čerstvý vzduch,“ uvedl předseda Evropské komise.

V jedné z takových soustředných kružnic by se podle něj mohla v budoucnu pohybovat i Británie po brexitu nebo Turecko, ale i „další (země), které o tom zatím nic netuší“. Ačkoli by „vícerychlostní Evropa“ mohla například umožnit některým státům pohnout se vpřed v otázkách, na kterých není celoevropská shoda, podle kritiků by přispěla k dalšímu štěpení EU a ve výsledku by byla vodou na mlýn euroskeptikům.

Evropská komise podle svého předsedy předloží bílou knihu o budoucnosti EU pravděpodobně již příští týden, tedy dříve, než bylo původně v plánu. Obsahovat by měla návrhy, jak by se mohla EU v příštích letech vyvíjet. Podle Junckera ale půjde spíše o podklad pro další debatu bez jakýchkoli tabu než o nepřekročitelná pravidla.

Juncker nedávno oznámil, že v roce 2019 nebude znovu kandidovat do čela komise. Objevily se i informace, že by z tohoto postu mohl odejít už relativně brzy, ještě před koncem svého mandátu. Spolu s tím od něj v poslední době zaznívají stále skeptičtější vyjádření ohledně budoucnosti evropské integrace v dosud zažité podobě.

Juncker ve středu v Berlíně jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která již na počátku února hovořila o Evropě několika rychlostí jako o možnosti dalšího vývoje bloku. Vážnou debatu o reformě EU chtějí členské země spustit na summitu v italské metropoli 25. března, který se koná u příležitosti podpisu takzvaných Římských smluv v roce 1957.

Unie debatuje o své budoucnosti přinejmenším od loňského referenda, v němž se Britové rozhodli unii opustit. Zatímco některé země chtějí integraci prohloubit, další prosazují oslabení Bruselu a návrat pravomocí národním státům. Některé země navíc tvrdí, že užší spolupráce omezeného počtu zemí je možná už na základě aktuálně platných smluv. Jako příklad takové spolupráce uvádějí eurozónu či schengenský prostor.