Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kouči džihádu pomáhají vybírat cíle, propaganda je na webu víc skrytá, říká INFO.CZ expertka

Kouči džihádu pomáhají vybírat cíle, propaganda je na webu víc skrytá, říká INFO.CZ expertka

Dostat se k radikální islamistické propagandě je dnes těžší, než to bylo před třemi lety, ale to neznamená, že to nejde, říká francouzská expertka na terorismus Laurence Bindnerová. Stále jsou tu návody jak zabít autem co nejvíc lidí či videa s usekáváním hlav. Profesionální díla jsou ale ukrytá hluboko na webu a odtud je na veřejný internet „přelévají“ sympatizanti. Stírá se dokonce rozdíl mezi nimi a mediálními odborníky teroristické organizace Islámský stát.

Vzorce islamistické propagandy na internetu se mění. „S vojenským potlačením Islámského státu v Sýrii a v Iráku se zmenšilo její množství i kvalita,“ říká Bindnerová, která se nedávno v Bratislavě zúčastnila bezpečnostní konference Globsec. „Navíc se ji snaží odstraňovat z webu i velké internetové společnosti, které původně dali teroristům hlas na síti.“ Před rokem vytvořily Global Internet Forum for Counterterorrism, které zahrnuje Google, Twitter, Facebook a Microsoft a vytvořily databázi džihádistického obsahu, který potom mažou.

Laurence Bindnerová
Francouzská expertka na islamistickou propagandu na internetu a financování terorismu. Specializuje se na Islámský stát a Al-Káidu a jejich operace v Evropě. Je členkou CTED (Counter-Terrorism Executive Directorate) Global Research Network při Organizaci spojených národů. Před tím byla ředitelkou francouzského think-tanku Centre d´Analyse du Terrorisme. Má ekonomické vzdělání a působí také jako nezávislý konzultat. Pravidelně publikuje v odborných časopisech.

„Dnes je veškerá teroristická propaganda k dispozici na něčem, co bych nazvala zjednodušeně hlubokým webem, kde jsou zašifrované aplikace na posílání zpráv a sdílení obsahu,“ uvádí Bindnerová. Zatímco dříve stačilo hledat vhodná slova například na Googlu a výsledek se rychle dostavil, dnes je to těžší. „Většinou se člověk bez kontaktů napřed dostane na diskuse v sociálních médiích a odtud odkazem na otevřené kanály pro posílání zpráv sítě Telegram. Tam pak najde odkazy, které vedou dál, třeba na další osobnější komunikaci na Telegramu a na další aplikace a tam už je vše. Samozřejmě, celý proces se dá urychlit, pokud vám někdo poradí,“ uvádí Bindnerová.

720p 360p
Proč se bát al-Káidy? Hrozí další 11. září?

„Na internetu existují dokonce džihádističtí kyberkouči,“ říká. „Tedy osoby, které například propojí radikály, kteří se neznají. Jako to udělal Rašíd Kassim, který seznámil na internetu mladé francouzské radikály Abdela Kermiche a Abdela Malika Petitjeana, kteří v roce 2016 zabili ve Francii 86 letého kněze.“ Někdy jde jako v tomto případě o členy teroristické organizace, někdy ne, rady se mohou týkat i výběru cílů nebo toho, jak by měl být útok technicky proveden. Podle Bindnerové ale nestačí k tomu, aby člověk spáchal teroristický atentát jen známosti přes internet. „Diskuse na internetu působí jako ozvěna či zesilovač. Posílí to vaše vědomí o správnosti vašeho názoru, ale bod zlomu přichází s fyzickým kontaktem. Případy, které jsem studovala ve Francii i v ostatních zemích, ukazují, že když se dostanete do určitého bodu, potřebujete mít s někým fyzický kontakt,“ zdůrazňuje.

Přes internet ale dobře funguje sdílení radikální propagandy a při něm se stírá hranice mezi sympatizanty a profesionálními propagandisty, například členy mediální sekce Islámského státu, kteří stále ještě působí (zřejmě v Sýrii či v Iráku) a vytvářejí videa, obrázky či grafiky, a sympatizanty teroristů. Právě příznivci teroristů přelévají propagandu ze šifrovaných aplikací, jako jsou kanály Telegramu do širšího internetového prostoru. Navíc tihle sympatizanté také produkují svůj vlastní obsah a ten může být velmi kvalitní, varuje Bindnerová.

Podle ní jsou pro Západ v současnosti nejnebezpečnější dva druhy této propagandy. „Za prvé je to naučný obsah, například různá videa, jak zabíjet nožem nebo jak vyrábět výbušniny. Nebo jak co nejefektivněji srazit lidi autem či vykolejit vlak. Toho je stále dost. Za druhé jsou to videa například s usekáváním hlav a dalšími násilnostmi, které mají Evropany udeřit do očí a šířit strach. Mají totiž velký psychologický efekt na obyvatelstvo,“ říká francouzská expertka.

Kromě propagandy Islámského státu se objevují i díla dalších organizací. V poslední době roste například aktivita Al-Káidy a jejích odnoží. Je tu ale i třeba propaganda afghánského islamistického hnutí Tálibán, jehož vůdci na sociální síti Twitter účty s tisíci sledujících. „U Tálibánu je ale problém s tím, jak tuhle propagandu rozeznat jako nebezpečnou a následně cenzurovat. Tálibán totiž ne vždy vyzývá přímo k vraždám,“ říká Bindnerová.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744