Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kousek po kousku. Mexické hlavní město se propadá, zabránit tomu nejde

Kousek po kousku. Mexické hlavní město se propadá, zabránit tomu nejde

Když se hovoří o důsledcích globálního oteplování, obvykle zaznívají obavy o obyvatele přímořských oblastí, které ohrožuje růst hladiny světových moří. Pobřeží ale přitom nejsou jediná místa, na kterých se negativně podepisuje celoplanetární růst teplot. Jedno z největších měst světa – Mexico city – leží vysoko v horách, a přesto ho klimatické změny můžou dovést k zániku. 

Historie města sahá hluboko do minulosti. Bylo založeno v roce 1521 na ruinách bývalého hlavního města Aztéků, Tenochtitlánu, které dobyli Španělé v čele s Hernánem Cortésem. Evropská nadvláda přitom neznamenala výraznou změnu jenom pro původní obyvatele, ale také pro město samotné.

Aztékové ho v roce 1325 zakládali na ostrově, který obklopovalo jezero. Postupně plochu města rozšiřovali naváženou půdou a plovoucími políčky, na nichž pěstovali různé plodiny. Španělští dobyvatelé se ale rozhodli vody zbavit a jezero vysušili, čímž městu do budoucna nechtěně zadělali na vážné existenční problémy.

Dnes je Mexico City s více než dvaceti miliony obyvateli jednou z největších aglomerací na světě. Do obřích rozměrů se rozrostlo v průběhu posledních šedesáti let s tím, jak se sem za prací stěhovaly miliony lidí z různých částí země. Kvapný růst sice z města udělal pulzující metropoli světových rozměrů, ale zároveň rapidně zhoršil životní podmínky. Vedle znečištění vzduchu a vody je jedním z nejpalčivějších problémů Mexico City nedostatek pitné vody.

Od 19. století měl do města přivádět vodu zhruba padesát kilometrů dlouhý kanál, který ale od počátku kvůli sesuvům půdy nezvládl naplnit očekávání, která do něj byla vkládána. V současné době pokrývá dle New York Times potřeby města ze 40 % voda ze vzdálených zdrojů, která je do Mexico city přiváděna potrubími.

I tak se ale zhruba dvacet procent rezidentů napojených na rozvodnou síť, nemůže spolehnout na to, že jim z kohoutků poteče voda každý den. Někomu teče jednou za týden, někomu jednou za několik týdnů. Taková situace nastává zejména v chudinských čtvrtích, kde se lidé často skládají na pronajmutí náklaďáku, aby jim tekutinu přivezl. Cena vody je tu tak nesrovnatelně vyšší, než kolik za ní platí obyvatelé bohatších čtvrtí.

Část spotřeby vody pokrývají podzemní zdroje. Rostoucí populace města kladoucí stále vyšší nároky na množství vody takové zásoby vyčerpává a nutí studnaře vrtat stále hlouběji do země. Město ale leží částečně na vulkanické a částečně na jílovité půdě. Zatímco vrty v sopečné půdě jsou bezpečné, protože takové podloží je stabilní, neboť propouští vodu, vrty do jílové půdy způsobují městu problémy. Jednotlivé vrstvy, z nichž se skládá, jsou totiž nepropustné, a když mezi nimi poklesne hladina vody, zlomí se, následkem čehož dojde k poklesu půdy.

Kdyby bylo město vystavěno pouze na jílovém podloží, nepředstavoval by pokles půdy takový problém, protože by k němu docházelo rovnoměrně. Rozdílné podloží ale vytváří výbušnou kombinaci, která vede k tomu, že se části města propadají nerovnoměrně, což do budoucna povede k tomu, že se město doslova propadne do země. Obří trhlina v zemi už se objevila v Iztapalapě, jedné z největších částí metropole a dá se čekat, že se země rozestoupí i v jiných částech Mexico City.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744