Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krach mocné lobby? Odpůrci zbraní před volbami mobilizují, snaží se i studenti z Parklandu

Krach mocné lobby? Odpůrci zbraní před volbami mobilizují, snaží se i studenti z Parklandu

Omezí se ve Spojených státech dostupnost zbraní? I to je po nedávných incidentech jedním z klíčových témat letošních voleb. Hlasování o zákonodárcích přitom přináší první překvapení. Aktivisté za přísnější pravidla vydali poprvé více peněz než proslulá Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Jejich úspěch je ale značně nejistý.

Dlouhé roky platilo, že NRA je mocnou organizací, která má schopnost ovlivnit zvolení kandidátů. Na své cíle vydávala desítky milionů dolarů. Před čtyřmi lety utratila na podporu některých politiků 27 milionů dolarů. V roce 2016, kdy Američané zároveň volili i prezidenta, to bylo dokonce přes 54 milionů dolarů. Zhruba 31 milionů přitom šlo na podporu Donalda Trumpa.

Letos je ale vše jinak. NRA výrazně utáhla kohoutky. Do konce října do volebního klání investovala „pouhých“ 9 milonů dolarů. Vůbec poprvé za dobu platnosti stávajících pravidel o financování kampaní ji „přeplatily“ opoziční organizace, které se staví za zpřísnění pravidel pro držení zbraní. Jen skupina bývalého starosty New Yorku Michaela Bloomberga vydala 30 milionů dolarů.

NRA odmítá, že by za jejím rozhodnutím stály finanční problémy. Těmto spekulacím nenasvědčují ani data. Asociace zvedla poplatek za členství o 5 dolarů ročně, daří se jí i zvyšovat příjmy. NRA tvrdí, že více než na peníze nyní sází na činnost svých členů. „Naše síla vždy byla v desítkách milionů členů a podporovatelů druhého dodatku, kteří chodí k volbám a hlasují pro kandidáty podporující ústavní práva a sebeobranu,“ stojí v prohlášení organizace.

Infografika dne: NRAInfografika dne: NRAautor: Info.cz

Mínění Američanů se mění, úřadují studenti

NRA dostala v posledním roce několik tvrdých ran. Po sérii útoků, které začaly nejhorší masovou střelbou v dějinách USA, při níž zkraje loňského října zemřelo v Las Vegas 58 lidí, a končily zatím napadením synagogy v Pittsburgu, klesla její popularita. Průzkumy nasvědčují, že asi 60 procent Američanů podporuje zpřísnění zbraňové legislativy. Na samotnou NRA má podle agentury Gallup kladný pohled 53 procent dotázaných. I u ní ale došlo k propadu.

Asociace je navíc předmětem vyšetřování FBI, které zkoumá, zda před minulými volbami nezákonně nedostávala peníze z Ruska. Pozornost na NRA připoutal případ ruské zbraňové aktivistky Marie Butinové, jež se skrze ní dostávala k politickým špičkám USA. Butinová je nyní v americké vazbě. Úřady ji podezírají z nezákonného lobbování ve prospěch cizí vlády.

Asi největší ránu však NRA dostala letos v únoru. Po střelbě na střední škole ve floridském Parklandu, při níž zemřelo 17 lidí, se utvořilo opoziční hnutí March For Our Lives. Stojí za ním především přeživší studenti, kteří zorganizovali masivní kampaň na podporu kandidátů hájících zpřísnění zbrojní legislativy. Studenti ještě na jaře uspořádali několik pochodů a jednali i s prezidentem Trumpem.

Hlavním cílem March For Our Lives jsou právě listopadové volby. Jedna z hlavních tváří iniciativy, přeživší z Parklandu David Hogg, už několik měsíců na Twitteru agituje za vyšší volební účast. Změnil si kvůli tomu i název svého účtu na „Volte 6. listopadu“, což odkazuje k datu voleb. K hlasování chce nahnat především mladé lidi. Hnutí kvůli tomu vytvořilo projekt tzv. Turnout Tuesday, který měl motivovat lidi k registraci. „Každé úterý až do voleb vydáváme novou výzvu k akci pro mladé lidi napříč USA. Naše mise je jasná. Chceme podpořit všechny voliče k volbě morálních lídrů na všech stupních vlády,“ píše se na stránkách March For Our Lives.

Hogg věří, že se mu jeho cíl podaří. „Mladí lidé vyhrají,“ napsal odhodlaně na Twitter, když odkazoval na prohlášení demokratického guvernéra státu Pennsylvania, v němž oznamuje podepsání legislativy, která by měla zamezit lidem páchajícím domácí násilí přístup ke zbraním. Na poslední dva dny před volbami chystá Hogg spolu se svými kolegy ještě tři mítinky. Přes léto jich napříč USA stihli 68. Soustředili se přitom na nerozhodnuté státy.

NRA pozice uhájí, ukazují průzkumy

Průzkumy ale zatím ukazují, že souboj mezi NRA a jejími kritiky je spíše nakloněný ve prospěch konzervativců. NRA podpořila hlavně republikánské politiky. A zdá se, že vsadila na správné koně. Josh Hawley, jenž chce získat místo v Senátu za stát Missouri, má mírnou převahu nad svým protikandidátem. Mandát v Senátu za Tennesseeby zřejmě měla získat dosavadní kongresmanka Marsha Blackburnová. I ona má podporu NRA. Naopak Bloombergovou organizací preferovaná Lucy McBathová ve volbách do Sněmovny reprezentantů ztrácí.

Na některých místech se NRA nedaří. Investovala statisíce dolarů, aby ze Senátu dostala dosavadní zákonodárce za Montanu a Západní Virginii. V obou státech před dvěma lety vyhrál Trump, v roce 2012, kdy se tu naposledy volilo do horní komory, ale dominovali demokraté. A průzkumy naznačují, že oba mají šanci obhájit. Jon Tester vede v Montaně o 4,5 procentního bodu, Joe Manchin v Západní Virginii dokonce o 8,7.

I kdyby se ale aktivistům nepodařilo NRA porazit, uspějí minimálně v posunu vnímání problému. O držení zbraní se před volbami začalo debatovat i v klíčových státech, v nichž bylo dosud toto téma spíše potlačované. A za své si jej vzal i zmíněný Bloomberg, jenž se netají ambicemi porazit Donalda Trumpa v prezidentském klání za dva roky. A pokud by hlas proti snadnému přístupu ke zbraním zněl z Bílého domu, mělo by to ještě větší váhu než v případě úspěchu několika málo zákonodárců.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232