Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Král amerických konspirátorů se vrací. Na sítích už zase šíří falešné zprávy

Král amerických konspirátorů se vrací. Na sítích už zase šíří falešné zprávy

Když se v září přidala sociální síť Twitter k řadě svých konkurentů a zablokovala profil amerického pravicového extremisty Alexe Jonese a jeho serveru InfoWars, byl to další z řady kroků, kterými se společnost snaží čelit šíření dezinformací. Jenže Jones se nevzdal a strategie Twitteru a dalších se ukázala jako neefektivní. InfoWars na sociální síti dál šíří nesmysly mezi tisíce lidí.

Twitter k zablokování Jonese přistoupil jen pár týdnů poté, co tak učinili Facebok nebo Google, jenž konspirátorovi sebral přístup na YouTube a smazal ze svých serverů jeho videa. Zdálo se, že Jonesovy komunikační kanály mizí ze světa. Jak se ukazuje, není tomu tak.

Ve skutečnosti zůstává na Twitteru řada účtů propojených s dřívější aktivitou InfoWars. Nejsou to přitom jen mrtvé schránky z dřívějších dob, ale stále aktivní profily, které sledují tisíce lidí. Mezi ně se tak dostala třeba zpráva o tom, že DNA Hillary Clintonové ukazuje z 50 procent na její reptiliánský původ. Reptiliáni jsou podle konspirátorů mimozemšťané disponující velice výhodnou schopností měnit podobu, což jim umožňuje na Zemi bez problémů splynout s davem. Jejich cílem má být ovládnout planetu.

Trochu bizarní odhalení přinesl v úterý dezinformační účet Real News with David Knight, jenž je podle stránek InfoWars spojený s Jonesovými aktivitami. Twitter jej již pozastavil. I tak ale InfoWars zůstává stále řada jiných komunikačních kanálů. Některé, jako třeba InfoWars store s 4,5 tisíci sledujícími, na původní značku přímo odkazují. Jiné jen šíří Jonesovy příspěvky. Takovým případem je třeba NewsWars, který sleduje 3,5 tisíce lidí.

Pro Twitter by nemělo být složité takové případy najít a zablokovat. InfoWars spojitost nepopírá, Jones je promuje přímo na oficiálním webu včetně odkazů na další sociální sítě. Problém se tak netýká jen Twitteru, ale třeba i Facebooku. Tam NewsWars sleduje přes 27 tisíc osob. Podobný zásah má i twitterový kanál InfoWarsReports, jenž nyní šíří dezinformace o smrti saúdského novináře Džamála Chášakdžího. I jej sleduje přes 27 tisíc uživatelů. Během posledních 30 dnů jich přibylo více než 2,5 tisíce.

Představitelé Twitteru se v minulosti hájili, že Jonesovy tweety až na výjimky, které ale maže, neporušují pravidla sítě. „Jestli to udělá, donutíme ho k jejich dodržování,“ tvrdil v srpnu šéf Twitteru Jack Dorsey. O pár týdnů později Twitter Jonese skutečně zablokoval. Proč tak nepostupuje nyní, společnost nevysvětluje a na otázky amerických médií neodpovídá.

Jones je jedním z nejpopulárnějších amerických konspirátorů. V minulosti obvinil vládu USA z podílu na teroristickém útoku na New York a Washington z roku 2001 nebo zpochybnil přistání Američanů na Měsíci. Největší pobouření ale vyvolaly jeho ničím nepodložené spekulace kolem útoku na základní školu Sandy Hook, při němž v prosinci 2012 zemřelo 26 lidí, z toho 20 dětí ve věku 6-7 let. Jones tvrdil, že střelba byla jen nafingovaná a pozůstalí jsou podplacení ochotníci.

Do jedné z Jonesových show se v roce 2015 zapojil také nynější americký prezident a tehdejší kandidát Donald Trump, který extremistu podpořil. „Vaše reputace je neuvěřitelná, nezklamu vás,“ pravil.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1