Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Královna představila novou Británii. 5 klíčových bodů z projevu Alžběty II. před Sněmovnou lordů

Královna představila novou Británii. 5 klíčových bodů z projevu Alžběty II. před Sněmovnou lordů

Britská královna předstoupila v tradičním projevu před parlament a seznámila zákonodárce s prioritami vlády vzešlé z předčasných voleb. Nezvyklé je, že o podobě kabinetu se přitom stále jedná. Toto jsou hlavní body projevu Alžběty II. na ustavující schůzi nové sněmovny.

Brexit

Královna se v úvodu projevu věnovala čistě aktuálnímu tématu brexitu, o jehož podobě začíná Londýn právě v těchto dnech jednat s Evropskou unií. Alžběta II. uvedla, že vláda považuje brexit za svoji prioritu a zavede kvůli tomu řadu nových zákonů. Hodlá prosadit nové normy ohledně cel, obchodu nebo pracovní migrace a bude podporovat britské firmy v exportu po celém světě.

Královna uvedla, že kabinet se bude i nadále snažit udržovat hluboké a speciální vztahy s „evropskými přáteli“. „Prioritou mé vlády je zajistit nejlepší možnou dohodu pro odchod země z Evropské unie,“ uvedla. 

Bezpečnost

Ostře sledované téma, které umocnily nedávné teroristické útoky. Královna uvedla, že vláda zreviduje protiteroristickou strategii a založí speciální komisi proti radikalismu. „Bude hlídat extremistické ideologie ve všech formách. A to jak na internetu, tak jinde,“ nastínila panovnice.

Vnitropolitická témata

Opatření, která mají změnit každodenní život Britů. Alžběta II. oznámila podporu tvorby nových pracovních míst, lepší financování zdravotnictví a vzdělávání. Slíbila příležitosti pro všechny a zdůraznila, že chce, aby každý Brit měl přístup ke kvalitnímu školství. Panovnice zmínila nízké daně.

Vláda podle ní také hodlá reagovat na trendy v průmyslu a chce být světovým lídrem například v produkci aut s elektronickým pohonem. Královna mzínila investice do moderní infrastruktury.

Zahraniční politika

Královna slíbila, že země dostojí závazkům v rámci NATO a na obranu bude dávat dohodnutá 2 % HDP. Kabinet podle ní bude usilovat o šíření britských hodnot po celém světě. Chce prý hledat udržitelná politická řešení pro konflikty na Blízkém východě a hodlá pokračovat v boji s takzvaným Islámským státem. „Budeme bojovat s terorismem u jeho zdroje,“ uvedla panovnice.

Pozornosti neušlo, že ani slovem nezmínila amerického prezidenta Donalda Trumpa nebo jeho diskutovanou návštěvu ve Velké Británii.

Požár Grenfell Tower

Královna v parlamentu přislíbila veřejné vyšetřování tragického požáru londýnského věžáku Grenfell Tower, kde v plamenech minulý týden zemřely desítky lidí.

Obětem se dostane podpory a jejich zájmy bude zastupovat veřejný obhájce, uvedla Alžběta II.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744