Královna představila novou Británii. 5 klíčových bodů z projevu Alžběty II. před Sněmovnou lordů | info.cz

Články odjinud

Královna představila novou Británii. 5 klíčových bodů z projevu Alžběty II. před Sněmovnou lordů

Britská královna předstoupila v tradičním projevu před parlament a seznámila zákonodárce s prioritami vlády vzešlé z předčasných voleb. Nezvyklé je, že o podobě kabinetu se přitom stále jedná. Toto jsou hlavní body projevu Alžběty II. na ustavující schůzi nové sněmovny.

Brexit

Královna se v úvodu projevu věnovala čistě aktuálnímu tématu brexitu, o jehož podobě začíná Londýn právě v těchto dnech jednat s Evropskou unií. Alžběta II. uvedla, že vláda považuje brexit za svoji prioritu a zavede kvůli tomu řadu nových zákonů. Hodlá prosadit nové normy ohledně cel, obchodu nebo pracovní migrace a bude podporovat britské firmy v exportu po celém světě.

Královna uvedla, že kabinet se bude i nadále snažit udržovat hluboké a speciální vztahy s „evropskými přáteli“. „Prioritou mé vlády je zajistit nejlepší možnou dohodu pro odchod země z Evropské unie,“ uvedla. 

Bezpečnost

Ostře sledované téma, které umocnily nedávné teroristické útoky. Královna uvedla, že vláda zreviduje protiteroristickou strategii a založí speciální komisi proti radikalismu. „Bude hlídat extremistické ideologie ve všech formách. A to jak na internetu, tak jinde,“ nastínila panovnice.

Vnitropolitická témata

Opatření, která mají změnit každodenní život Britů. Alžběta II. oznámila podporu tvorby nových pracovních míst, lepší financování zdravotnictví a vzdělávání. Slíbila příležitosti pro všechny a zdůraznila, že chce, aby každý Brit měl přístup ke kvalitnímu školství. Panovnice zmínila nízké daně.

Vláda podle ní také hodlá reagovat na trendy v průmyslu a chce být světovým lídrem například v produkci aut s elektronickým pohonem. Královna mzínila investice do moderní infrastruktury.

Zahraniční politika

Královna slíbila, že země dostojí závazkům v rámci NATO a na obranu bude dávat dohodnutá 2 % HDP. Kabinet podle ní bude usilovat o šíření britských hodnot po celém světě. Chce prý hledat udržitelná politická řešení pro konflikty na Blízkém východě a hodlá pokračovat v boji s takzvaným Islámským státem. „Budeme bojovat s terorismem u jeho zdroje,“ uvedla panovnice.

Pozornosti neušlo, že ani slovem nezmínila amerického prezidenta Donalda Trumpa nebo jeho diskutovanou návštěvu ve Velké Británii.

Požár Grenfell Tower

Královna v parlamentu přislíbila veřejné vyšetřování tragického požáru londýnského věžáku Grenfell Tower, kde v plamenech minulý týden zemřely desítky lidí.

Obětem se dostane podpory a jejich zájmy bude zastupovat veřejný obhájce, uvedla Alžběta II.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud