Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kreml: Americká aféra s odposlechy jde mimo nás. Moskva na tom prý nemá zájem

Kreml: Americká aféra s odposlechy jde mimo nás. Moskva na tom prý nemá zájem

Kreml se dnes důrazně distancoval od skandálů ve Washingtonu a odmítl komentovat rozruch kolem údajného odposlouchávání newyorské kanceláře Donalda Trumpa, které podle nového amerického prezidenta nařídil jeho předchůdce Barack Obama. Podle ruského prezidentského mluvčího Dmitrije Peskova jde o výhradně vnitřní záležitosti USA.

Trump v sobotu na twitteru obvinil Obamu, že ho během loňské předvolební kampaně nechal v kanceláři v Trump Tower odposlouchávat. Šéf FBI James Comey nato požádal americké ministerstvo spravedlnosti, aby Trumpovo tvrzení veřejně popřelo. Vedení ministerstva ale zatím žádné prohlášení nevydalo.

 

Kreml by podle mluvčího Peskova „neměl být v žádném směru spojován s americkými vnitřními záležitostmi.“ Moskva prý „nemá ani nejmenší potřebu či záměr“ do těchto afér zasahovat.

Styky s Kisljakem ruský tisk ignoroval

Ruská oficiální média v poslední době dramatický vývoj na americké politické scéně příliš nekomentují. Zpravodajství o loňských stycích nynějšího ministra spravedlnosti USA Jeffa Sessionse s ruským ambasadorem Sergejem Kisljakem ruský tisk prakticky ignoroval, stejně jako kontakty bývalého Trumpova bezpečnostního poradce Michaela Flynna s Kisljakem, které nakonec vedly k Flynnově odchodu z funkce.

 

Komentátor ruské státní televize Dmitrij Kiseljov, známý svými výpady proti Západu, v neděli obvinil americká média, že nedovolí Trumpovi, aby o zlepšení styků s Ruskem byť i jen hovořil. „Bojí se zvednout hlavu a hovořit o Rusku, má strach pronést třeba jen slovo a pro jeho poradce je zmínka o Rusku vysoké politické riziko,“ řekl Kiseljov. "Nesmiřitelní a radikální liberálové" podle ruského komentátora chystají proti Trumpovi revoluci.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link