Kreml jako sponzor mafie? Platí si prý zločince jako žoldáky, aby škodili Evropě | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kreml jako sponzor mafie? Platí si prý zločince jako žoldáky, aby škodili Evropě

Kreml jako sponzor mafie? Platí si prý zločince jako žoldáky, aby škodili Evropě

Mohlo by to připomínat obávané praktiky z minulosti, řeč je ale o ryze současném dění. Dokument vypracovaný think tankem Evropská rada pro mezinárodní vztahy obsahuje podezření, že si špičky Ruska platí zločinecké organizace, které v evropských státech provádějí záškodnickou činnost a vraždí na objednávku. Stále víc je údajně zajímá také kyberprostor.

Napětí mezi Západem a Ruskem by mohlo ještě vzrůst po uveřejnění nové zprávy, sledující, jakým způsobem se Kreml zapojuje do evropského dění. Dokument vypracoval mezinárodní think tank Evropská rada pro mezinárodní vztahy a skutečnosti v něm uvedené jsou alarmující. Kreml totiž podle textu využívá rusky mluvící zločinecké podsvětí k tomu, aby naklonil jazýčky vah na svou stranu.

„Ruský stát je vysoce kriminalizovaný a prorůstání zločineckého podsvětí do vrchních pater politiky vede režim k tomu, že se naučil používat kriminální živly jako jeden z nástrojů své vlády,“ píše se v dokumentu.

Provázanost zločineckého světa s prostředím vládnoucích elit je v Rusku patrné od devadesátých let, s nástupem Vladimira Putina do prezidentského úřadu v roce 2000 se jev jen dále vyostřil. Podle zprávy tak mohou být gangsteři v klidu gangstery bez toho, že by jim něco hrozilo, a to tak dlouho, dokud budou uznávat, že tím největším zvířetem je sám stát.

Kromě obchodu s lidmi, kyberkriminality nebo odstraňování nepohodlných oponentů na rozkaz Kremlu, podezírají autoři dokumentu kriminálníky rovněž ze zapojení do kauzy špionky Anny Chapmanové.

Ta byla jako špeh Ruska v USA odhalena spolu s devíti dalšími v roce 2010. Jedenáctý člen skupiny, kterým měl být Christopher Metsos, zmizel beze stopy poté, co byl zadržen na Kypru a následně propuštěn na kauci. Komise, která vypracovávala současnou zprávu, podezírá Rusy, že zmizení Metsose zařídili prostřednictvím pašeráků lidí, kteří jej dopravili do Ruska.

Autoři dokumentu vycházeli mimo jiné i z odposlechů telefonických hovorů a pozorují v chování ruské mafie v Evropě některé odlišnosti oproti situaci před dvaceti lety. Rusové už neoperují v terénu na vlastní pěst, jako tomu bylo dříve, ale spíš si za tímto účelem najímají evropské kriminálníky.

„Není pochyb o tom, že jsou (ruskojazyční zločinci) využíváni Kremlem k plnění zadaných úkolů, ačkoliv tomu tak není neustále,“ řekl pro Deutsche Welle expert na ruský organizovaný zločin Walter Kegö.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.