Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kreml si chce před volbami zlepšit vlastní obraz. Do médií hodlá šířit pozitivní zprávy

Kreml si chce před volbami zlepšit vlastní obraz. Do médií hodlá šířit pozitivní zprávy

Ruské vedení požaduje od velkých ruských firem publikování zpráv, které politiku Kremlu vykreslují v příznivém světle. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na dokument, který má k dispozici. Sedmistránkové nařízení údajně obsahuje pokyny ohledně podoby zpravodajských informací, jejich obsahu a termínu, kdy mají spatřit světlo světa.

Instrukce podle Reuters minulý měsíc rozeslalo ruské ministerstvo energetiky velkým firmám včetně státní společnosti Rosněfť a energetických firem Lukoil a Novatek. Pochvalné články se mají týkat vytváření nových pracovních příležitostí, úspěchů ruské vědy a budování infrastrukturních projektů, které spolufinancuje stát.

Reuters upozorňuje, že se směrnice objevila nedlouho před zahájením kampaně před prezidentskými volbami, jejichž velkým favoritem je dosavadní ruský vůdce Vladimir Putin. Volby jsou naplánovány na březen příštího roku.

„Život většiny Rusů se stal klidnějším, spokojenějším a přitažlivějším, ale mnoho příkladů uniká pozornosti médií,“ konstatuje se v dokumentu. „Naším úkolem je vybrat v kreativním procesu tato témata a nabídnout je novinářům,“ cituje Reuters ze zprávy. Cílem je vytvoření „toku pozitivních zpráv“, jež mají občany země přesvědčit o tom, že se jim žije lépe než v minulosti.

Iniciátorem kampaně je podle ruských novinářů Putinův vicekancléř Sergej Kirijenko. Jeho mluvčí odmítl komentář, stejně jako prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov.

Směrnice obsahuje příklady článků, které by energetické firmy měly šířit. Novináři by měli informovat o případech, kde stát podnikům pomohl z krize, o příkladech modernizace výroby a zvýšení zaměstnanosti. Vzorem může podle autorů dokumentu rovněž být čin západosibiřského horníka Jevgenije Kozmina, jehož parta vytěžila v červenci rekordních 1,6 milionu tun uhlí.

Pozitivní informace o ruské energetice, hlavním zdroji příjmů do státní pokladny, mají oslovené firmy předávat médiím každý týden v pondělí, nejpozději v úterý ráno, uvádí Reuters.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744