Kreml tvrdě varoval příznivce Navalného před demonstracemi. Kritik Putina je ve vězení | info.cz

Články odjinud

Kreml tvrdě varoval příznivce Navalného před demonstracemi. Kritik Putina je ve vězení

Kreml dnes varoval přívržence uvězněného opozičního vůdce Alexeje Navalného před pořádáním nepovolených demonstrací. Navalnyj se měl v sobotu 7. října, kdy ruský prezident Vladimir Putin oslaví 65. narozeniny, setkat se svými stoupenci v Petrohradu, Putinově rodném městě. Toto pondělí ho ale moskevský soud poslal na 20 dní za mříže, právě za opakované pořádání akcí, nepovolených úřady.

Navalnyj své uvěznění označil za narozeninový dárek Putinovi a podle agentury Interfax vyzval své stoupence, aby v tento den vyšli do ulic.

„Výzvy k nepovoleným akcím a shromážděním, veřejné výzvy (k tomu) odporují platným zákonům. Samozřejmě ti, kdo takto vystupují, jsou postihováni podle zákona," řekl novinářům Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Policie Navalného zadržela v pátek, když mířil za svými přívrženci v Nižním Novgorodu. Podle úřadů byl mítink nezákonný; Navalného tým ale tvrdí, že shromáždění bylo povolené. "Dříve mě zavírali za nepovolené demonstrace, teď za povolené," uvedl Navalnyj.

Navalnyj nyní pořádá volební kampaň před prezidentskými volbami, jež se v Rusku budou konat v březnu 2018. Podle ruských zákonů však kvůli svým předchozím odsouzením kandidovat nemůže.

List Kommersant upozornil, že za opakované odsouzení kvůli přestupkům - Navalnyj byl letos odsouzen již třikrát - opozičnímu vůdci hrozí, že dřívější pětiletý podmíněný trest za údajnou zpronevěru se změní v nepodmíněný.

Jiný opoziční předák, spisovatel Eduard Limonov, dnes u soudu v Moskvě dostal pokutu 10.000 rublů (asi 3800 Kč) za porušení předpisů pro pořádání shromáždění. Levičácký opozičník Sergej Udalcov, který byl 23. září spolu s Limonovem v Moskvě na nepovolené demonstraci zatčen, byl podle agentury Interfax odsouzen k pěti dnům za mřížemi a jeho odvolání již bylo zamítnuto.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud