Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kreml věděl o připravovaném útoku ruských žoldáků na Američany v Sýrii

Kreml věděl o připravovaném útoku ruských žoldáků na Američany v Sýrii

Útok na americké vojáky v Sýrii zorganizoval ruský oligarcha blízký ruskému prezidentu Vladimíru Putinovi, napsal americký list Washington Post. O jeho přípravě věděla údajně Moskva stejně jako syrský prezident Asad. Cílem zřejmě bylo vytlačit Američany a získat přístup k ropným polím ve východní Sýrii.

My za to nemůžeme, tvrdila Moskva, když američtí vojáci na začátku února odrazili útok vládních ozbrojenců na svá postavení u města Dajr az-Zaur ve východní Sýrii. Pak se ukázalo, že útočníky byli občané Ruska a bývalého Sovětského svazu a desítky z nich zahynuli. Kreml prohlásil, že šlo o soukromou inciativu těchto lidí a že s tím nemá nic společného. Zprávy a odposlechy telefonických hovorů, které získal americký list Washington Post ukazují, že vše bylo jinak. Akce, která zvýšila napětí mezi Moskvou a Washingtonem a vyvolala obavy, že se obě velmoci mohou zaplést do vzájemných srážek v Sýrii, byla plánována dlouho dopředu a Moskva o ní věděla. Washington o tom ví, ale zřejmě nechce ještě více zvyšovat napětí mezi oběma velmocemi.

Za vším stojí ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, která má těsné vztahy s Vladimirem Putinem a je někdy v tisku označován jako „Putinův muž na špinavou práci.“ Bývalý zloděj a podvodník a později vedoucí restaurace zbohatl v pohostinství a stavebnictví, byl dodavatelem ruské armády, podniká i v mnoha dalších odvětvích a zřejmě vlastní i média. Podle amerických vyšetřovatelů měl financovat a řídit ovlivňovaní tamních prezidentských voleb. V Sýrii Prigožin podniká prostřednictvím společnosti Evro Polis a podle Washington Post, který se odvolává na ruský zpravodajský server Fontanka, tam uzavřel v roce 2016 výborný obchod: syrská vláda mu slíbila, že bude mít 25 procentní podíl na ropných a plynových polích, které v té době ovládala v zemi teroristická organizace Islámský stát.

Ropná pole tedy byl třeba nejprve vybojovat. K tomu zřejmě hodlal přispět i Prigožin. V Sýrii na vládní straně bojují žoldnéři tak zvané Wagnerovy skupiny, kterou podle amerických zpravodajských zdrojů „téměř jistě“ kontroluje právě Prigožin. Ta najímá bývalé ruské vojáky a další žoldáky a své jméno získala podle skladatele Richarda Wagnera, jehož hudbu prý miloval její první velitel a zakladatel Dimitrij Utkin. Právě Wagnerova skupina zřejmě stála i za útokem proti Američanům tento měsíc. Prigožin přitom tento útok dlouhodobě plánoval a konzultoval ho jak s okolím syrského prezidenta Bašára Asada tak údajně „získal povolení“ od jednoho nejmenovaného ruského ministra, uvádí s odvoláním na odposlechnutou komunikaci list Washington Post.

Americký deník naznačuje, že cílem útoku bylo vytlačit Američany a jejich spojence z této části Sýrie. Jsou tam totiž rozsáhlá naleziště ropy, která dobyly tak zvané Syrské demokratické síly kontrolované syrskými Kurdy na Islámském státu. Američané cvičí a podporují Syrské demokratické síly. Kdyby tyto jednotky spolu s Američany ustoupily, oblast by nakonec získala syrská armáda a čtvrtinový podíl na těžbě ropy a plynu by náležel Prigožinovi.

Z článku listu Washington Post vyplývá, že lidé z blízkého okolí ruského prezidenta věděli o útoku, ale neexistují jasné důkazy, že se tato informace dostala přímo k Putinovi a ten že útok schválil. Moskva svůj podíl na celé akci popírá a může tvrdit, že Prigožin si její svolení vymyslel a že mu jde jen o jeho vlastní zájmy. Každopádně se mu ale podařilo zvýšit napětí v Sýrii i mezi USA a Ruskem. Zda to ruskému prezidentovi Putinovi vyhovuje není jasné.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1