Články odjinud

Kreml věděl o připravovaném útoku ruských žoldáků na Američany v Sýrii

Kreml věděl o připravovaném útoku ruských žoldáků na Američany v Sýrii

Útok na americké vojáky v Sýrii zorganizoval ruský oligarcha blízký ruskému prezidentu Vladimíru Putinovi, napsal americký list Washington Post. O jeho přípravě věděla údajně Moskva stejně jako syrský prezident Asad. Cílem zřejmě bylo vytlačit Američany a získat přístup k ropným polím ve východní Sýrii.

My za to nemůžeme, tvrdila Moskva, když američtí vojáci na začátku února odrazili útok vládních ozbrojenců na svá postavení u města Dajr az-Zaur ve východní Sýrii. Pak se ukázalo, že útočníky byli občané Ruska a bývalého Sovětského svazu a desítky z nich zahynuli. Kreml prohlásil, že šlo o soukromou inciativu těchto lidí a že s tím nemá nic společného. Zprávy a odposlechy telefonických hovorů, které získal americký list Washington Post ukazují, že vše bylo jinak. Akce, která zvýšila napětí mezi Moskvou a Washingtonem a vyvolala obavy, že se obě velmoci mohou zaplést do vzájemných srážek v Sýrii, byla plánována dlouho dopředu a Moskva o ní věděla. Washington o tom ví, ale zřejmě nechce ještě více zvyšovat napětí mezi oběma velmocemi.

Za vším stojí ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, která má těsné vztahy s Vladimirem Putinem a je někdy v tisku označován jako „Putinův muž na špinavou práci.“ Bývalý zloděj a podvodník a později vedoucí restaurace zbohatl v pohostinství a stavebnictví, byl dodavatelem ruské armády, podniká i v mnoha dalších odvětvích a zřejmě vlastní i média. Podle amerických vyšetřovatelů měl financovat a řídit ovlivňovaní tamních prezidentských voleb. V Sýrii Prigožin podniká prostřednictvím společnosti Evro Polis a podle Washington Post, který se odvolává na ruský zpravodajský server Fontanka, tam uzavřel v roce 2016 výborný obchod: syrská vláda mu slíbila, že bude mít 25 procentní podíl na ropných a plynových polích, které v té době ovládala v zemi teroristická organizace Islámský stát.

Ropná pole tedy byl třeba nejprve vybojovat. K tomu zřejmě hodlal přispět i Prigožin. V Sýrii na vládní straně bojují žoldnéři tak zvané Wagnerovy skupiny, kterou podle amerických zpravodajských zdrojů „téměř jistě“ kontroluje právě Prigožin. Ta najímá bývalé ruské vojáky a další žoldáky a své jméno získala podle skladatele Richarda Wagnera, jehož hudbu prý miloval její první velitel a zakladatel Dimitrij Utkin. Právě Wagnerova skupina zřejmě stála i za útokem proti Američanům tento měsíc. Prigožin přitom tento útok dlouhodobě plánoval a konzultoval ho jak s okolím syrského prezidenta Bašára Asada tak údajně „získal povolení“ od jednoho nejmenovaného ruského ministra, uvádí s odvoláním na odposlechnutou komunikaci list Washington Post.

Americký deník naznačuje, že cílem útoku bylo vytlačit Američany a jejich spojence z této části Sýrie. Jsou tam totiž rozsáhlá naleziště ropy, která dobyly tak zvané Syrské demokratické síly kontrolované syrskými Kurdy na Islámském státu. Američané cvičí a podporují Syrské demokratické síly. Kdyby tyto jednotky spolu s Američany ustoupily, oblast by nakonec získala syrská armáda a čtvrtinový podíl na těžbě ropy a plynu by náležel Prigožinovi.

Z článku listu Washington Post vyplývá, že lidé z blízkého okolí ruského prezidenta věděli o útoku, ale neexistují jasné důkazy, že se tato informace dostala přímo k Putinovi a ten že útok schválil. Moskva svůj podíl na celé akci popírá a může tvrdit, že Prigožin si její svolení vymyslel a že mu jde jen o jeho vlastní zájmy. Každopádně se mu ale podařilo zvýšit napětí v Sýrii i mezi USA a Ruskem. Zda to ruskému prezidentovi Putinovi vyhovuje není jasné.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud