Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Křivák“, jehož rodina utekla do USA před pogromy. Kdo je strůjce Trumpovy tvrdé imigrační politiky?

„Křivák“, jehož rodina utekla do USA před pogromy. Kdo je strůjce Trumpovy tvrdé imigrační politiky?

Donald Trump opět plní titulky novinových článků, tentokrát je v hledáčku světových médií hlavně kvůli vymáhání nulové tolerance přistěhovalectví, se kterou souvisí i kontroverzní oddělování malých dětí od jejich rodičů. Za touto politikou ale nestojí jen samotný prezident Spojených států, ale zejména jeho poradce Stephen Miller.

Přestože Donald Trump už minulý týden podepsal dekret, který má za úkol zastavit dosavadní rozdělování rodin uprchlíků, mezinárodní skandál už je na světě. Podle serveru CNN za ním stojí především Trumpův poradce Stephen Miller.

„Stephenův pohled na přistěhovalectví byl patrný už na střední škole,“ svěřil se Adrian Karima. „Jeho odmítavý postoj k migraci na střední začal a časem se jen prohluboval.“ Miller jako student platil za poměrně velkého provokatéra, který se nebál vystoupit ani proti vedení školy.

Jeho rodina přitom ve 20. letech utekla z Běloruska, aby se vyhnula antisemitským pogromům. Miller si přesto poměrně rychle získal pověst, která se s historií jeho rodiny rozchází. „On si ty fotky z hranic opravu užívá. Je to křivák,“ řekl o něm jeden z jeho kolegů serveru The Independent.  

Ve svých 16 letech dokonce napsal článek do Santa Monica Lookout, ve kterém se zaměřil na hispánské studenty. Tvrdil totiž, že své škole nedělají moc dobré jméno a škola je navíc podporuje tím, že jim všechna oznámení posílá nejen v angličtině, ale také ve španělštině. V útocích na hispánské studenty pak pokračoval i při studiu na Duke University v Severní Karolíně.

Po útocích z 11. září roku 2001 zase redakci The Santa Monica Outlook poslal text, ve kterém tvrdil, že díky jeho spolužákům, kteří nesouhlasili s politikou prezidenta George W. Bushe, by se Usáma bin Ládin na jeho škole cítil určitě velmi dobře.

Po dokončení studií politologie začal pracovat jako mluvčí tehdejší republikánské členky Sněmovny reprezentantů Michele Bachmannové. Kolem roku 2009 už působil jako politický poradce a šéf komunikace pro Jeffa Sessiona, který dnes zastává post amerického ministra spravedlnosti. Právě Miller a Session se v roce 2013 postavili proti návrhu zákona, který měl umožnit udílení občanství pro nelegální migranty.

K týmu Donalda Trumpa se Miller připojil v roce 2016. Ještě před tím, než se specializoval na hospodářskou politiku, se staral o psaní projevů prezidentského kandidáta a často se také sám ujímal slova na shromážděních. O Trumpovy projevy se staral i po jeho svolení, podepsán je například pod jeho inaugurační řečí nebo pod prvním prohlášením o stavu Unie.

„Dokud je za otázku přistěhovalectví neustále odpovědný Stephen Miller, nikam se nepohneme,“ řekla už v lednu novinářům republikánská senátorka Lindsey Grahamová z Jižní Karolíny. Podobný pohled na věc má i Dick Durbin. „Jakákoliv iniciativa o zablokování imigrační reformy obvykle nese otisky prstů pana Millera,“ prohlásil demokratický senátor. 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1