„Křivák“, jehož rodina utekla do USA před pogromy. Kdo je strůjce Trumpovy tvrdé imigrační politiky? | info.cz

Články odjinud

„Křivák“, jehož rodina utekla do USA před pogromy. Kdo je strůjce Trumpovy tvrdé imigrační politiky?

Donald Trump opět plní titulky novinových článků, tentokrát je v hledáčku světových médií hlavně kvůli vymáhání nulové tolerance přistěhovalectví, se kterou souvisí i kontroverzní oddělování malých dětí od jejich rodičů. Za touto politikou ale nestojí jen samotný prezident Spojených států, ale zejména jeho poradce Stephen Miller.

Přestože Donald Trump už minulý týden podepsal dekret, který má za úkol zastavit dosavadní rozdělování rodin uprchlíků, mezinárodní skandál už je na světě. Podle serveru CNN za ním stojí především Trumpův poradce Stephen Miller.

„Stephenův pohled na přistěhovalectví byl patrný už na střední škole,“ svěřil se Adrian Karima. „Jeho odmítavý postoj k migraci na střední začal a časem se jen prohluboval.“ Miller jako student platil za poměrně velkého provokatéra, který se nebál vystoupit ani proti vedení školy.

Jeho rodina přitom ve 20. letech utekla z Běloruska, aby se vyhnula antisemitským pogromům. Miller si přesto poměrně rychle získal pověst, která se s historií jeho rodiny rozchází. „On si ty fotky z hranic opravu užívá. Je to křivák,“ řekl o něm jeden z jeho kolegů serveru The Independent.  

Ve svých 16 letech dokonce napsal článek do Santa Monica Lookout, ve kterém se zaměřil na hispánské studenty. Tvrdil totiž, že své škole nedělají moc dobré jméno a škola je navíc podporuje tím, že jim všechna oznámení posílá nejen v angličtině, ale také ve španělštině. V útocích na hispánské studenty pak pokračoval i při studiu na Duke University v Severní Karolíně.

Po útocích z 11. září roku 2001 zase redakci The Santa Monica Outlook poslal text, ve kterém tvrdil, že díky jeho spolužákům, kteří nesouhlasili s politikou prezidenta George W. Bushe, by se Usáma bin Ládin na jeho škole cítil určitě velmi dobře.

Po dokončení studií politologie začal pracovat jako mluvčí tehdejší republikánské členky Sněmovny reprezentantů Michele Bachmannové. Kolem roku 2009 už působil jako politický poradce a šéf komunikace pro Jeffa Sessiona, který dnes zastává post amerického ministra spravedlnosti. Právě Miller a Session se v roce 2013 postavili proti návrhu zákona, který měl umožnit udílení občanství pro nelegální migranty.

K týmu Donalda Trumpa se Miller připojil v roce 2016. Ještě před tím, než se specializoval na hospodářskou politiku, se staral o psaní projevů prezidentského kandidáta a často se také sám ujímal slova na shromážděních. O Trumpovy projevy se staral i po jeho svolení, podepsán je například pod jeho inaugurační řečí nebo pod prvním prohlášením o stavu Unie.

„Dokud je za otázku přistěhovalectví neustále odpovědný Stephen Miller, nikam se nepohneme,“ řekla už v lednu novinářům republikánská senátorka Lindsey Grahamová z Jižní Karolíny. Podobný pohled na věc má i Dick Durbin. „Jakákoliv iniciativa o zablokování imigrační reformy obvykle nese otisky prstů pana Millera,“ prohlásil demokratický senátor. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud