Krize v Arménii. Premiér se vysmál požadavkům opozice, jejího předáka pak údajně zadržela policie | info.cz

Články odjinud

Krize v Arménii. Premiér se vysmál požadavkům opozice, jejího předáka pak údajně zadržela policie

Arménský premiér Serž Sargsjan se dnes krátce sešel s vůdcem protestního hnutí, které od minulého pondělí prakticky ochromilo hlavní město Jerevan. Ačkoli sám vyzýval k politickému dialogu, jednání prakticky ihned přerušil s tím, že opozice nemá dostatečnou politickou legitimitu k diskusi, napsala agentura TASS. Agentura AFP s odkazem na nevládní poslance uvedla, že policie poté zadržela opozičního lídra Nikolu Pašinjana. Bezpečnostní složky to ale popírají.

"Politická síla, která ve volbách získala sedm až osm procent (hlasů), nemá právo jednat jménem národa," řekl dnes Sargsjan a opustil jednací místnost hotelu v centru Jerevanu, kde se schůzka uskutečnila. Opozice podle něj vládu vydírá, což je nepřijatelné.

Pašinjan, který protesty vede, prohlásil, že premiér nechápe situaci v zemi. Poté byl podle AFP zadržen, což policie pro stejnou agenturu popírá.

Před hotelem, kde se političtí vůdci sešli, se i dnes shromáždila skupina demonstrantů, kteří sep ozději dostali do konfliktu s těžkooděnci.

Předseda vlády, který do funkce nedávno vstoupil po deseti letech v úřadu prezidenta, prosadil loni v Arménii zrušení prezidentského systému a jeho nahrazení systémem parlamentním. Podle opozice to provedl proto, aby z pozice premiéra mohl dál ovládat arménskou politiku. Demonstranti, kteří od pondělí blokují jerevanské centrum, žádají Sargsjanovo odstoupení.

Sargsjan v noci na dnešek vydal prohlášení, v němž uvedl, že v čele státu setrvává kvůli "složité geopolitické situaci," v níž je třeba věnovat zvýšenou pozornost bezpečnému rozvoji země. Svůj post je prý ochoten opustit, jakmile se podaří vyřešit problém Náhorního Karabachu, enklávy na jihozápadě Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem. Karabašský konflikt, který si do vyhlášení příměří v roce 1994 vyžádal 30.000 životů, se navzdory mezinárodnímu úsilí nedaří vyřešit už třicet let.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud