Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krize ve Venezuele sílí. Vláda bojuje s nedostatkem obilí, neposlušní pekaři končí ve vězení

Krize ve Venezuele sílí. Vláda bojuje s nedostatkem obilí, neposlušní pekaři končí ve vězení

Venezuelská ekonomická krize nabrala další rozměr. Prezident Nicolás Maduro poslal inspektory a vojáky na průzkum pekáren v hlavním městě Caracasu. Během kontrol zadrželi čtyři pekaře za nelegální výrobu sušenek a dalšího pečiva - někteří si v chudých dobách dopřávali příliš velký luxus, jiní naopak z nouze sáhli k závadným surovinám.

Dva lidé podle deníku The Guardian doplatili na to, že spotřebovali příliš mnoho obilí na výrobu sladkého pečiva a croissantů. Další dva inspektoři zadrželi proto, že vyráběli sušenky z prošlých obilovin. Minimálně jednu pekárnu úřady na 90 dnů dočasně „převzaly“.

„Tihle lidé, co stojí za tzv. chlebovou válkou, zaplatí. Nenechme je říkat, že je to politická perzekuce,“ burcoval začátek týdne prezident Maduro.

Jeho socialistická vláda zavedla pravidlo, podle nějž se má 90 procent obilí využít k výrobě bochníků chleba. Právě nedostatek základní potraviny charakterizuje trable, které Venezuelu sužují už tři roky.

Vládnoucí socialisté z nedostatku obilí obvinili podnikatele, kteří podle nich podporují opozici, a proto potraviny hromadí. Výrobci ale tvrdí, že na vině je naopak vláda a 80 procent podniků už nemá ve skladech vůbec nic.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1