Krůček k řešení syrské krize? Podařilo se dojednat propouštění zajatců | info.cz

Články odjinud

Krůček k řešení syrské krize? Podařilo se dojednat propouštění zajatců

Podle zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury vznikne skupina, která bude jednat o propuštění vězňů v Sýrii. Mohl by to být první krok k řešení syrské krize, řekl de Mistura, který se dnes připojil k účastníkům astanského setkání o Sýrii.

Propuštění vězňů je jedna z podmínek syrské opozice, s níž de Mistura stejně jako s vládní delegací pořádal osm kol diplomatických jednání v Ženevě, avšak bez výsledku.

V Astaně se jedná ve složení Sýrie, Turecko, Írán a Rusko většinou o praktických problémech. V minulosti se tam podařilo dohodnout například na několik lokálních příměřích.

Bašár Džaafarí, který vede syrskou vládní delegaci jak v rozhovorech pořádaných OSN, tak v Astaně, dnes řekl, že Damašek požaduje okamžité a bezpodmínečné stažení cizích armád ze Sýrie. Prohlásil, že Sýrie považuje přítomnost tureckých vojáků za zjevnou agresi stejně jako záměr USA ponechat v Sýrii část svých vojáků. Turecko i USA stály v konfliktu na straně oponentů Damašku.

Rusko, které je spojencem syrské vlády, v Sýrii bojovalo od roku 2015 a své vojáky postupně stahuje. Hodlá si tam ale ponechat základnu Tartús a Hmímím. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes řekl, že do bojů v Sýrii bylo nasazeno 48.000 ruských vojáků.

V Astaně dnes bylo také oznámeno, že účastnické země chtějí v Soči uspořádat 29. a 30. ledna konferenci, jež umožní dialog syrské opozice a vlády.

O totéž se snažily ženevské rozhovory a de Mistura k tomu dnes řekl, že tento plán byl měl být realizován až podle toho, zda konference nějakým způsobem bude moci podpořit ženevská jednání.

V minulosti panovaly pochyby kolem účasti, protože opozice, která byla na ženevských rozhovorech, do Soči jet odmítá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud