Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krůček k řešení syrské krize? Podařilo se dojednat propouštění zajatců

Krůček k řešení syrské krize? Podařilo se dojednat propouštění zajatců

Podle zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury vznikne skupina, která bude jednat o propuštění vězňů v Sýrii. Mohl by to být první krok k řešení syrské krize, řekl de Mistura, který se dnes připojil k účastníkům astanského setkání o Sýrii.

Propuštění vězňů je jedna z podmínek syrské opozice, s níž de Mistura stejně jako s vládní delegací pořádal osm kol diplomatických jednání v Ženevě, avšak bez výsledku.

V Astaně se jedná ve složení Sýrie, Turecko, Írán a Rusko většinou o praktických problémech. V minulosti se tam podařilo dohodnout například na několik lokálních příměřích.

Bašár Džaafarí, který vede syrskou vládní delegaci jak v rozhovorech pořádaných OSN, tak v Astaně, dnes řekl, že Damašek požaduje okamžité a bezpodmínečné stažení cizích armád ze Sýrie. Prohlásil, že Sýrie považuje přítomnost tureckých vojáků za zjevnou agresi stejně jako záměr USA ponechat v Sýrii část svých vojáků. Turecko i USA stály v konfliktu na straně oponentů Damašku.

Rusko, které je spojencem syrské vlády, v Sýrii bojovalo od roku 2015 a své vojáky postupně stahuje. Hodlá si tam ale ponechat základnu Tartús a Hmímím. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes řekl, že do bojů v Sýrii bylo nasazeno 48.000 ruských vojáků.

V Astaně dnes bylo také oznámeno, že účastnické země chtějí v Soči uspořádat 29. a 30. ledna konferenci, jež umožní dialog syrské opozice a vlády.

O totéž se snažily ženevské rozhovory a de Mistura k tomu dnes řekl, že tento plán byl měl být realizován až podle toho, zda konference nějakým způsobem bude moci podpořit ženevská jednání.

V minulosti panovaly pochyby kolem účasti, protože opozice, která byla na ženevských rozhovorech, do Soči jet odmítá.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1