Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krvavá čokoláda: Výrobci cukrovinek bez povšimnutí drancují třetí svět

Krvavá čokoláda: Výrobci cukrovinek bez povšimnutí drancují třetí svět

S každým čtverečkem čokolády jako by padnul další strom v původních tropických lesích Pobřeží slonoviny a v Ghaně. Ty tam kdysi zabíraly až čtvrtinu území, nyní zbývají poslední čtyři procenta, kam se nyní uchylují poslední enklávy šimpanzů a slonů. Hlavním důvodem je nelegální odlesňování. Obě země totiž jsou suverénní kakaové velmoci, které pokrývají značnou část světové poptávky po čokoládě. Podle studie organizace Mighty Earth "Chocolate´s Dark Secret" se právě kakaové boby z nelegálních oblastí dostávají do cukrovinek těch největších společností. Plody kakaovníků, které vytlačily původní tropický les i s jeho bujnou biodiverzitou, nyní můžeme najít v každé tyčince Mars i čokoládě Milka. 

Pobřeží slonoviny vyrobí tolik kakaa, že jím dokáže uspokojit kompletní evropskou poptávku po čokoládě. Je největším světovým výrobcem, sousední Ghana je druhá v závěsu. Právě světové prvenství se však v posledních letech obrací proti samotným zemím. Kakaové boby jsou jako danajský dar. 

V západní společnosti je čokoláda běžná položka v nákupním košíku, v rozvojových státech Afriky, Asie či Jižní Ameriky však jde o luxusní a prémiové zboží. Ne však nadlouho. S tím, jak i nastupující trhy bohatnou, rozrůstá se jejich střední třída hrdě se hlásící o svá čokoládová práva.

Odhaduje se, že globální trh čokolády na sobě má roční cenovku 100 miliard dolarů. Lidé po celém světě každý rok snědí až tři miliony tun čokolády a dalších kakaových produktů a tato poptávka dále poroste tempem až 5 procent ročně. Evropa patří k největším odbytištím, průměrně se zde zkonzumuje pět kilogramů na osobu. V České republice šest. A na straně vstupů u této rovnice je právě Pobřeží slonoviny, které kryje světovou poptávku ze 40 procent.

Kakao se z místa na Pobřeží slonoviny. kde se ještě nedávno hrdě pnul tropický prales, až do čokolád Milka či tyčinek Mars, dostává překvapivě efektivně. Od farmářů si kakaové boby převezme posel, který je doveze z nelegální vesnice do prvního většího města k prostředníkovi. Ten je poté prodá některé velké společnosti obchodující s kakaem – Barry Calebautu, Cargillu či Olamu. A od nich je pak vykupují výrobci čokolád – Mars, Nestlé, Ferrero či Mondelez.

Čokoládoví velkovýrobci však přiznávají, že o původu kakaa u svých čokolád nemají přehled. Zpracovávají tak i ty boby, které se k nim dostanou z chráněných a nelegálně kácených zbytků tropických lesů na Pobřeží slonoviny. 

„Předtím, než jsme naši zprávu zveřejnili, tak jsme naše závěry přednesli 70 největším společnostem vyrábějícím čokoládu. Žádná z nich nepopřela, že by se v jejich produktech mohlo nacházet kakao z chráněných lesních oblastí, ani nerozporovali naše závěry,“ tvrdí Mighty Earth ve studii.

Jedním z paradoxů v celém příběhu je to, že farmáři, kteří čokoládu na Pobřeží slonoviny a v Ghaně pěstují, si nikdy tyčinku Mars nebudou moci dovolit. Valná většina jich totiž žije pod hranicí extrémní chudoby. Na Pobřeží slonoviny je průměrná denní farmářů mzda okolo 50 centů (asi 11 korun), v Ghaně pak 80 centů (asi 18 korun).

Výdělek z čokoládových cukrovinek jde především k jiným částem výrobního řetězce. Až 44 procent z ceny čokolád jde na konto prodejcům, 35 procent pak výrobcům. Farmáři dostávají pouze 6,6 procent ceny produktu, ještě v 80. letech to přitom bylo o deset procentních bodů více.

Se zvýšenou spotřebou čokolády ve světě a větší poptávce se u hlavních afrických producentů pojí i další negativní fenomény. Americké ministerstvo práce upozorňuje například na pětinový nárůst nelegální práce dětí na kakaových farmách v Africe, a to jen za posledních pět let. Mezi další problémy patří kromě samotného odlesňování například zásahy do biodiverzity, přehnané užívání pesticidů, které se dostávají do spodních vod či nucená práce.

Odborná veřejnost se shoduje, že je zapotřebí, aby výrobci čokolád přiznali svůj díl zodpovědnosti a přestali odebírat zboží od nelegálních producentů. Jistá míra snahy zde v tomto ohledu již existuje – na počátku letošního roku se 34 největších výrobců čokoládových produktů zapojilo do iniciativy britského prince Charlese. Ta by měla v listopadu představit plán, jak zastavit odlesňování nejen na Pobřeží slonoviny, ale i v dalších afrických zemích. Zatím je však známo málo detailů, existuje tak obava, aby i tato iniciativa nezapadla mezi předchozí pokusy, jak proces odlesňování zastavit, dokud nám na Zemi ještě nějaké lesy a biodiverzita zbývají. 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744