Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krvavá jatka a ústup. Irácká armáda padla u Mosulu do léčky Islámského státu

Krvavá jatka a ústup. Irácká armáda padla u Mosulu do léčky Islámského státu

Radikálové z Islámského státu jsou podle dosavadních informací v Mosulu pod tlakem a chystají se k ústupu. Neznamená to ale, že by iráckým vojákům nedokázali způsobit citelné ztráty. Naposledy se tak stalo na západě obléhaného města, kde se Iráčané dostali do léčky islamistů. Výsledkem bylo mnoho padlých vládních bojovníků a ústup.

Nic netušící Iráčané oslavovali dobytí čtvrti Dauása poté, co se z ní Islámský stát stáhl. „Jejich stažení z obce ale byla léčka, která do ní měla nalákat armádu,” řekl turecké agentuře Anadolu kapitán irácké armády.

Radikálové se ale skrývali v tunelech, které v místě vyhloubili. „Když z nich vylezli, podařilo se jim rozdělit vládní síly na dvě skupiny, na které pak útočili z několika směrů,” uvedl kapitán. 

Dodal, že velení irácké armády nejprve vojákům nepovolilo stažení z oblasti. Po šestihodinovém boji se ale irácká obrana zhroutila a zbylí vojáci uprchli směrem k mosulskému letišti. „Přišli jsme o mnoho lidí i kusů výzbroje,” podotkl irácký kapitán. 

Irácká armáda ani velení mezinárodních koaličních sil zatím incident nijak nekomentovaly.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link