Krvavá Sýrie: Při bojích v Idlíbu zemřelo za posledních 24 hodin přes 60 lidí, | info.cz

Články odjinud

Krvavá Sýrie: Při bojích v Idlíbu zemřelo za posledních 24 hodin přes 60 lidí,

Na jižním okraji syrské provincie Idlib zahynulo v minulých 24 hodinách přes 60 osob. Oznámila to dnes exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Podle agentury AFP syrská armáda s podporou ruského letectva v pondělí zahájila postup na Idlib, kde se soustředili oponenti Damašku a mnohé radikální skupiny.

Idlib je poslední ze syrských provincií, kterou nemá vláda pod kontrolou. Nejsilnější skupinou v Idlibu je Fronta dobytí Sýrie, což je odnož Al-Káidy.

Syrská a ruská armáda podle SOHR bombardují jih Idlibu už delší dobu. "Chtějí obsadit jihovýchod provincie," řekl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. Podle něj v minulých 24 hodinách přišlo o život 68 lidí, mezi nimiž bylo 27 na straně syrské armády, 20 v protějším táboře a 21 civilistů. Povstalci dnes z tlampačů vyzývali civilisty, aby nevycházeli a nešli ani na polední modlitby. Desítky rodin ale nasedly do aut a směřovaly k provinčnímu středisku, městu Idlib.

V ostatních provinciích se podařilo vládním silám povstalce porazit nebo s nimi vyjednat lokální příměří a jejich odsun. Mnozí odešli právě do Idlibu. Dnes je hlášena taková deportace poražených rebelů z města Bajt Džin, které spadá pod provincii Damašek a leží 40 kilometrů jižně od syrské metropole. Podle syrské státní televize mnozí bojovníci i s rodinami směřují na sever do Idlibu.

Agentura Reuters napsala, že vojenská vítězství syrské armády po celé Sýrii maří naději opozice, že se podaří Asada svrhnout silou. Asadův úřad dnes zveřejnil fotografie z prezidentova setkání s lidmi v Homsu, což je podle Reuters důkaz toho, že se Asad začíná pohybovat po Sýrii bezpečně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud