Krvavá Sýrie: Při bojích v Idlíbu zemřelo za posledních 24 hodin přes 60 lidí, | info.cz

Články odjinud

Krvavá Sýrie: Při bojích v Idlíbu zemřelo za posledních 24 hodin přes 60 lidí,

Na jižním okraji syrské provincie Idlib zahynulo v minulých 24 hodinách přes 60 osob. Oznámila to dnes exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Podle agentury AFP syrská armáda s podporou ruského letectva v pondělí zahájila postup na Idlib, kde se soustředili oponenti Damašku a mnohé radikální skupiny.

Idlib je poslední ze syrských provincií, kterou nemá vláda pod kontrolou. Nejsilnější skupinou v Idlibu je Fronta dobytí Sýrie, což je odnož Al-Káidy.

Syrská a ruská armáda podle SOHR bombardují jih Idlibu už delší dobu. "Chtějí obsadit jihovýchod provincie," řekl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. Podle něj v minulých 24 hodinách přišlo o život 68 lidí, mezi nimiž bylo 27 na straně syrské armády, 20 v protějším táboře a 21 civilistů. Povstalci dnes z tlampačů vyzývali civilisty, aby nevycházeli a nešli ani na polední modlitby. Desítky rodin ale nasedly do aut a směřovaly k provinčnímu středisku, městu Idlib.

V ostatních provinciích se podařilo vládním silám povstalce porazit nebo s nimi vyjednat lokální příměří a jejich odsun. Mnozí odešli právě do Idlibu. Dnes je hlášena taková deportace poražených rebelů z města Bajt Džin, které spadá pod provincii Damašek a leží 40 kilometrů jižně od syrské metropole. Podle syrské státní televize mnozí bojovníci i s rodinami směřují na sever do Idlibu.

Agentura Reuters napsala, že vojenská vítězství syrské armády po celé Sýrii maří naději opozice, že se podaří Asada svrhnout silou. Asadův úřad dnes zveřejnil fotografie z prezidentova setkání s lidmi v Homsu, což je podle Reuters důkaz toho, že se Asad začíná pohybovat po Sýrii bezpečně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud