Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krvavý šampionát v Rusku: Pronásledování gayů a mrtví dělníci při stavbě stadionů

Krvavý šampionát v Rusku: Pronásledování gayů a mrtví dělníci při stavbě stadionů

Mistrovství světa ve fotbale, které dnes končí v Rusku, není jen o gólech, mimořádných sportovních výkonech a soutěživém duchu. Jak před a i po zahájení šampionátu upozorňovala řada organizací, také o lidských právech, s jejichž dodržováním má Rusko dlouhodobě problém. Nejde jen o mučení gayů, kvůli kterému čelí Moskva mezinárodní kritice, ale podle informací Human Rights Watch i nelidské zacházení s konkrétními dělníky, kteří pracovali na stavbě nových fotbalových stadionů. Organizace tvrdí, že jich kvůli tomu 21 zemřelo.

Ostře sledovaný fotbalový šampionát, který hostilo Rusko, dnes končí finálovým zápasem mezi Francií a Chorvatskem. I přesto, že turnaj přinesl fanouškům fotbalu mnoho neopakovatelných sportovních momentů, podle řady lidskoprávních organizací se neměl vůbec konat – tedy v Rusku. Země totiž dlouhodobě čelí kritice za nedodržování lidských práv a pronásledování menšin včetně homosexuálů. Aktivisté už před zahájením mistrovství varovali, že díky fotbalu se země v čele s prezidentem Vladimirem Putinem dostane do záře reflektorů a její postoj vůči menšinám se tím legitimizuje.

Ještě před konáním turnaje ruská policie v Moskvě zadržela veterána britského hnutí za práva homosexuálů Petera Tatchella, který proti konání her protestoval. V ruce držel transparent s nápisem „Putin nebrání mučení gayů v Čečensku.“ V severokavkazském Čečensku, které se řídí s tichým souhlasem Moskvy islámským právem, došlo v loňském roce údajně k represi 114 osob. Skandál kolem pronásledování gayů navíc přesáhl ruské hranice a Moskvu kritizovalo několik mezinárodních organizací. Na kauzu Vladimira Putina upozorňoval i francouzský prezident Emmanuel Macron nebo německá kancléřka Angela Merkelová.

Kritika za organizaci mistroství v Rusku míří také na Mezinárodní federaci fotbalových asociací (FIFA). „Vlajkový šampionát mohl mít vliv na zmírnění nejhorší lidskoprávní krize v Rusku od dob existence Sovětského svazu, ale místo toho fotbalová organizace porušování lidských práv přehlížela, čím podkopala i svá vlastní pravidla,“ píše v komentáři pro server Politico Minky Worden z Human Rights Watch, která je autorkou knihy o dodržování lidských práv při konání Olympijských her v čínském Pekingu.

Organizace si kromě porušování lidských práv homosexuálů v Rusku všimla také nelidského zacházení s dělníky, kteří pracovali na stavbě nových fotbalových stadionů. Mistrovství, které trvalo čtyři týdny, probíhalo celkem na 12 stadionech v 11 ruských městech. Jak uvádí zpráva „Foul Play“ organizace Building Workers International, příprava světového mistrovství ve fotbale stála život minimálně 21 dělníků, kteří zemřeli přímo na stavbách – v drtivě většině pádem z výšky, nebo poté, co na ně spadl nějaký těžký předmět nebo stroj. „Těmto tragédiím by se dalo předejít, pokud by byla dodržována pravidla bezpečnosti,“ píše se v dokumentu.

A tím to nekončí. Jak už INFO.CZ dříve informovalo investigativní magazín Josimar odhalil a ve článku s názvem „Otroci Petrohradu“ popsal, že na výstavbě Zenit Areny v Petrohradu, nuceně pracovalo minimálně 110 dělníků se Severní Koreje. Lidé na stavbě byli sedm dní v týdnu, žili v nelidských podmínkách a spali v přepravních kontejnerech. Jednoho muže navíc podle norských novinářů našli nedaleko staveniště mrtvého.

Využívání severokorejských pracovníků je přinejmenším kontroverzní. Řada lidskoprávních organizací je popisuje jako rukojmí a otroky. Ve většině případů jde 90 procent jejich platu přímo do rukou severokorejské vlády, pracovníci jsou navíc pod neustálým dohledem. Vzhledem k sankcím, které mezinárodní společenství na Severní Koreu uvalilo kvůli jejímu jadernému programu, je práce v zahraničí jedním z mála příjmů režimu. OSN odhaduje, že si takto Pchjongjang přijde na dvě miliardy dolarů.

V Rusku rozhodně nejde o první případ zaměstnávání Severokorejců. Podle údajů ruského ministerstva práce v zemi jen v roce 2015 pracovalo na 47 tisíc občanů KLDR. Místní firmy jim údajně dávají přednost kvůli jejich „pečlivosti a tvrdé práci.“

„Náš vzkaz pro fanoušky byl: věnujte chvilku a zkuste si zjistit něco ohledně dodržování lidských práv v Rusku. Nahlédněte tak pod povrch toho všeho, co se na první pohled blýská a třpytí,“ uvedla ruská programová ředitelka již zmiňované organizace Human Rights Watch Tanya Lokshina.

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1