Články odjinud

Krym není hotová věc, bouří se Porošenko i Berlín. Zemana ale přímo nejmenují

Krym není hotová věc, bouří se Porošenko i Berlín. Zemana ale přímo nejmenují

Proti včerejšímu výroku prezidenta Miloše Zemana na Parlamentním shromáždění Rady Evropy se ostře ohrazují politici z různých koutů Evropy. Ve Štrasburku se k němu dnes vrátil i ukrajinský prezident Petro Porošenko, který sice svůj český protějšek přímo nejmenoval, jeho návrh na uznání krymské anexe výměnou za ruskou ropu a plyn důrazně odsoudil. 

V projevu na Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PSRE) řekl, že „rozhodně odsuzuje" tvrzení o anexi Krymu jako „hotové věci" a představy o tom, že lze krizi vyřešit výměnou území za suroviny.

Porošenko v projevu také varoval před „appeasementem" vůči Rusku. Řekl, že v nynější situaci nelze udržovat styky s Ruskem „jako by se nic nestalo". Poděkoval poslancům PSRE za podporu územní svrchovanosti Ukrajiny a obsáhle hovořil o snahách Kyjeva prosazovat demokratické reformy a vymýtit korupci.

720p 360p
„Vyžeňte ho, nebo ho zabiju.“ Zeman hrozil drsně novináři

Podobně se dnes oficiálně vyjádřilo také Německo, které Zemana rovněž přímo nezmínilo, nicméně uvedlo, že postoj spolkové vlády se němění. Krym je a zůstává podle Berlína integrální součástí Ukrajiny. 

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už včera uvedl, že Zeman k projevu neměl žádný mandát. Jeho výroky podle Sobotky byly v příkrém rozporu se zahraniční politikou Česka.

 

Články odjinud