Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krym spojí s Ruskem čtyřproudová dálnice. První auta by se po ní mohla projet koncem příštího roku

Krym spojí s Ruskem čtyřproudová dálnice. První auta by se po ní mohla projet koncem příštího roku

Na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym začala stavba 237,5 kilometru dlouhé čtyřproudové dálnice Taurida. Napojí se na plánovaný most přes Kerčský průliv spojující poloostrov s pevninským Ruskem a povede dále od města Kerč do Simferopolu a Sevastopolu. První auta by se měla po dálnici projet v prosinci 2018, napsal server gazeta.ru.

Nejasná je zatím otázka nákladů stavby. Podle ruského ministra dopravy Maxima Sokolova bude nová dálnice stát přibližně 140 milionů rublů (asi 59 milionů Kč). Ještě loni přitom šéf krymské okupační správy Sergej Aksjonov tvrdil, že stavba přijde Krym zhruba na 85 milionů rublů (asi 36 milionů Kč). Rusko přitom ze svého rozpočtu na Tauridu vyčlenilo 100 milionů rublů (asi 42 milionů Kč).

Taurida by měla být dokončena v prosinci 2020. Kapacita dálnice spojující východ a západ poloostrova se odhaduje na 43 000 automobilů denně. Ty se budou pohybovat maximální rychlostí 120 kilometrů za hodinu.

Rusko anektovalo Krym v březnu 2014 po referendu, v němž se drtivá většina obyvatel vyslovila pro připojení k Rusku. Moskva pak na poloostrově zahájila výstavbu mostu přes Kerčský průliv. První auta podle ministra dopravy mají přes 19 kilometrů dlouhý most projet na konci roku 2018.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1