Články odjinud

Kuba se může dočkat redesignu politického systému. Role se rozdělí, říká pro INFO.CZ kubánský odborník

Kuba se může dočkat redesignu politického systému. Role se rozdělí, říká pro INFO.CZ kubánský odborník

Kuba prochází v poslední době přelomovým obdobím nejen ve vztahu k USA. Prezident Barack Obama pracoval na oživení vztahů mezi zeměmi, jeho nástupce Donald Trump se naopak snaží některé z jeho kroků zvrátit. Ostrov také čekají volby. Po několika desítkách let nebude stát v čele země rodina Castrů. „Existuje tu možnost, že se v roce 2018 dočkáme redesignu kubánského politického systému. Role se třeba nějakým způsobem rozdělí,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ kubánský odborník na historii a ekonomii Enix Berrio Sarda. Jak poznamenala ekonomiku země venezuelská krize? A sílí na ostrově tlak občanské společnosti? O tom všem mluvil během své návštěvy Prahy.

Poslední období na Kubě je převratné. Prezident Barack Obama se snažil o navázání kontaktů mezi ostrovem a Spojenými státy. Jeho nástupce Donald Trump naopak některé z kroků ruší. Kam se podle vás země v poslední době posunuje?

Změny, které se udály ve vztazích mezi Kubou a USA po více než padesáti letech (Barack Obama například osobně navštívil Kubu – pozn. redakce), hodnotím pozitivně. Stejně jako většina Kubánců. Snížily tenzi, která mezi oběma státy existuje. Obě strany se také mohly začít bavit o tématech jako migrace, pomoc v případě přírodní katastrofy nebo boji proti obchodu s drogami. V USA se pak ale k moci dostali republikáni, kteří se snaží tyto výsledky zvrátit. Dalo by se tedy nyní mluvit o určité krizi vztahů Spojených států s Kubou.

Kuba navíc trpí ekonomickou krizí, která u obyvatel způsobuje obavy z budoucnosti. K tomu se ještě přidává fakt, že Kuba prochází volebním obdobím, které skončí v únoru. Po zhruba šedesáti letech odchází jedna důležitá rodina (Raúl a Fidel Castrovi – pozn. redakce). To samozřejmě dál prohlubuje nejistotu z toho, co bude dál.

Ze strany USA stále platí vůči Kubě embargo. Obama se snažil i jemu navzdory obchodní vztahy do určité míry oživit. Co v této oblasti znamená nástup Donalda Trumpa?

Ekonomická krize byla způsobena ne jen, ale především špatně nastavenou vnitřní politikou. To neznamená, že by embargo situaci ještě nezhoršilo, ale hlavním důvodem jsou opravdu interní důvody. Pokud vím, tak žádná důležitá zahraniční investice do země nepřišla. S Trumpem, za jehož vlády obchodní vztahy dále mrznou, ani zřejmě nepřijde. Soukromý sektor téměř neexistuje. Operují tu pouze malé byznysy, tzv. cuentapropistas. Ty ovšem nemají téměř žádný prostor pro rozvoj. V zemi platí zákon o investicích ze zahraničí. A ten není vůbec atraktivní. Investorovi nedává žádné záruky. Dalším přetrvávajícím problémem je zestátnění majetků, k nimž došlo po nástupu Fidela Castra. Musí se také znormalizovat dialog o migraci. Dnes žije kolem dvou milionů Kubánců v zahraničí.

Kdo je Enix Berrio Sarda?
Odborník na historii a ekonomii Kuby a mezinárodní vztahy, publicista, zakladatel Centra politických studií pro demokratickou tranzici (CEPATD ve španělštině), kubánské neziskové a nevládní iniciativy, která usiluje o nezávislý společenský výzkum. Někteří členové Centra byli vystaveni státní represi kvůli své občanské angažovanosti. Do Prahy přicestoval v rámci konference FORUM2000.

Kuba je dnes závislá na svých ideologických partnerech jako Venezuela nebo Čína. Prvně jmenovaný stát nyní ale sám prochází velkou krizí. Jaký to má dopad na Kubu?

Venezuela je pro Kubu důležitá jak ekonomicky, tak politicky. Ideologicky se země identifikují. Jsou to velmi důležití strategičtí partneři. Kuba Venezuelu velmi podporuje. Domnívá se, že co se může stát tam, k tomu může dojít i na ostrově. Venezuela je navíc našim hlavním obchodním partnerem. Zásadní je ropa. Dříve posílala Venezuela Kubě 200 tisíc barelů ropy denně. Dnes se to samozřejmě snížilo. Kuba na oplátku posílá do Venezuely lékaře, profesory a další profesionály. Venezuelská vláda té kubánské platí měsíčně za člověka částku 40 až 50 tisíc dolarů. Současná venezuelská krize je tak na Kubě cítit. Vláda se tomu snaží přizpůsobit a hledat zdroje jinde. Nachází je například v Rusku.

Tvrdíte, že na ostrově se musí rozvíjet soukromý sektor. Co může přinést nová hlava státu? Zatím se spekuluje o místopředsedovi vlády Miguelu Díaz-Canelovi.

Ten, kdo zná politickou kulturu na Kubě, by se nikdy neodvážil s jistotou říct, že to bude Diáz-Canel. Je to nejisté, nikdo to neví. Nicméně je jasné, že to určitě bude člen komunistické strany a také to, že nebude mít příliš na výběr, co dál. Na posledním sjezdu strany v červenci 2017 se odsouhlasil národní plán Kuby až do roku 2030. Projekt země už je tedy nalinkovaný. Definuje například, že Kuba bude nadále socialistickou zemí a že malí byznysmeni cuentapropistas budou až druhořadí. Tím pádem nedojde k jejich rozkvětu. Ekonomický model, který je nastaven do roku 2030, nebude schopen krizi vyřešit. Naopak si myslím, že ji ještě zhorší. Za posledních deset let rostla kubánská ekonomika jen málo, v průměru okolo dvou tří procent HDP ročně. Aby se z krize dostala, tak by potřebovala růst alespoň pěti až sedmi procenty v průběhu pěti až deseti let.

A co se týče politických změn?

Existuje tu možnost, že se v roce 2018 dočkáme redesignu kubánského politického systému. Role se třeba nějakým způsobem rozdělí. Systém, který byl nastaven v roce 1976, sdružoval veškerou moc pod osobu Fidela Castra. Dnes už nikdo takový neexistuje. Role bude potřeba rozdělit mezi několik lidí, kteří se budou věnovat jednotlivým oblastem.

Jaký dopad měl na situaci v zemi hurikán Irma? Poškodil nějak turistický ruch, který je pro zemi důležitý?

Po Irmě se situace stala ještě chaotičtější. Irma zničila infrastrukturu. Úřady to přiznaly. Mluvilo se nicméně jen o turistickém ruchu, ale už ne o biotechnologickém průmyslu, který je rovněž velmi důležitý. Export léků je pro Kubu zásadní. Vůbec se navíc neuznává poškození soukromého sektoru. Oficiálně to není problém. Velký problém kubánské vlády představuje fakt, že i když se země nachází v zóně, kterou hurikány prochází, nedělá žádný riskmanagement. Ostrov tak bude bit i v budoucnu.

Velkou pozornost na sebe také strhl případ amerických diplomatů na Kubě. Ti měli čelit útokům zřejmě sonických zbraní. Kolik se o tom v zemi ví?

Kubánci na ostrově mají přístup k informacím jen skrze oficiální zdroje, takže jediný diskurs je ten vládní. A ten říká, že Kubánci nemají za situaci žádnou zodpovědnost. V realitě si ale Kubánci všimli, že je ambasáda zavřená. Vízové žádosti jsou zastavené, což je hlavním zdrojem obav. Lidé si také všímají toho, že dochází k ochlazování vztahů s Američany. Toho se obávají, ale ne příliš, protože jsou na konfliktní vztahy zvyklí.

V zahraničních médiích se mluví o tom, že Kuba byla využita třetími zeměmi k sonickému ataku. Na Kubě se o tom ale nediskutuje. Oficiální diskurs je ten, že si Kuba přeje větší zapojení Američanů, aby se případ opravdu vyšetřil. Znovu se vracíme k otázce nejistoty. Nikdo si nepřeje, aby se vztahy úplně zničily.

V jakém stavu je kubánská občanská společnost?

Mluvíme-li o kubánské občanské společnosti, tak bychom měli zmínit oficiální aktéry. Ti jsou velmi úzce propojeni s vládnoucí strukturou. Nejde tedy o úplně nezávislou občanskou společnost, ale tzv. GONGOs (nevládní organizace, které jsou ale napojené na oficiální struktury – pozn. redakce). Nijak nezpochybňují státní politiku. Poté máme sérii aktérů, kteří nejsou systémem uznáváni. A ti jsou velmi různorodí: bojují za práva LGBT komunity, rovnost pohlaví, malé podnikatele nebo práva Afrokubánců. Na Kubě se říká, že tu neexistuje diskriminace, ale není to pravda. Silné předsudky přetrvávají.

Nezávislé občanské aktéry se stát snaží diskvalifikovat. Šíří o nich všemožné pomluvy, aby k nim Kubánci neměli sympatie. Vykresluje jejich zástupce jako žoldáky zahraničních zájmů. A snaží se limitovat jejich mobilitu, nemohou se pohybovat z jednoho místa na druhé třeba ani v rámci země. Existuje tu represe. Ale není tak klasická jako v některých zemích, kde je člověk rovnou zavřen do vězení. Modus operandi se za poslední roky změnil, takže není tak do očí bijící. V současné době voleb se ale porušování lidských práv zintenzivnilo.

Vidíte naději do budoucna?

Tak 80 procent lidí se narodilo už za tzv. kubánské revoluce, takže ani nic jiného neznají. Kubánci umí spočítat, kolik je dva plus dva, ale nelze mluvit o vzdělanosti jako takové. Na 11 procent lidí má univerzitní vzdělání, ale jeho kvalita se snižuje. Občanská společnost ale i tak zvyšuje své požadavky a tlačí na změnu. Roste nespokojenost mladých lidí. Dokud vláda nebude reagovat na tyto požadavky, tak se země nikam nepohne. Kritické hlasy na univerzitách, ale třeba i od umělců porostou. Ve společnosti je energie změny.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818