Kushner dnes jednal s jordánským králem. Hlavním tématem byl izraelsko-palestinský konflikt | info.cz

Články odjinud

Kushner dnes jednal s jordánským králem. Hlavním tématem byl izraelsko-palestinský konflikt

Poradce a zeť amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner dnes v Ammánu jednal s jordánským králem Abdalláhem II. o humanitární situaci v Pásmu Gazy a snaze Bílého domu zajistit mír mezi Izraelci a Palestinci. Rozhovorů se rovněž zúčastnil americký vyjednavač pro Blízký východ Jason Greenblatt, informovala agentura Reuters.

Nejnovější rozhovory přicházejí den poté, co se v Ammánu s králem Abdalláhem II. v pondělí setkal izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Tématem jejich rozhovorů bylo podle Netanjahuovy kanceláře rovněž izraelsko-palestinské mírové řešení.

Jordánsko podepsalo s Izraelem mírovou dohodu v roce 1994. Spolu s Egyptem je jednou ze dvou arabských zemí, které takovou dohodu s Izraelem uzavřely a byly zapojeny do izraelsko-palestinských mírových jednání.

Americký prezident Donald Trump již dříve oznámil, že jeho administrativa pracuje na plánu izraelsko-palestinského mírového řešení. Jeho obsah ale zatím nebyl zveřejněn.

Kushner a Greenblatt podle americké Národní bezpečnostní rady (NSC) v rámci současné návštěvy Blízkého východu zavítají také do Izraele, Saúdské Arábie, Egypta či Kataru.

Poslední kolo izraelsko-palestinských rozhovorů pod záštitou USA v roce 2014 ztroskotalo na otázce židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu, na kterém Palestinci chtějí svůj stát.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud