Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Kusy těl byly všude, měla jsem je ve vlasech i v kabelce,“ popisuje přeživší z Manchesteru

„Kusy těl byly všude, měla jsem je ve vlasech i v kabelce,“ popisuje přeživší z Manchesteru

Exploze, ke které došlo na závěr koncertu Ariany Grande v Manchesteru, si v pondělí večer vyžádala zatím přes dvě desítky obětí, na padesát dalších lidí přijaly místní nemocnice. Očití svědci popisují hrůzné scény z koncertu, kde valnou část návštěvníků tvořili teenageři.

Dohrála poslední písnička a návštěvníci koncertu začali opouštět halu pro 21 tisíc lidí, když u vchodu vybuchla nálož. Čin, který místní policie začala připisovat teroristům, za sebou nechal hrozivou spoušť. Více než dvě desítky obětí, šedesát zraněných, tisíce dalších, kteří nikdy nezapomenou.

720p 480p 360p 240p
Teror v Manchesteru

„Když jsme odcházeli, vybuchla jen pár centimetrů přede mnou bomba. Lidská kůže a pozůstatky byly všude, včetně mých vlasů a mé tašky. Stále nacházím kusy bůhvíčeho ve vlasech. Nikdy, nikdy nečekáte, že by se mohla stát taková tragédie, ale tohle jen dokazuje, že se to může stát komukoliv,“ popsala deníku Daily Mail strašlivou událost Abby Mullenová.

„Ten zvuk, ta krev a ti, kteří bezradně pobíhali okolo s chybějícími končetinami a kusy kůže, neopustí mou mysl nikdy, navždycky zůstanou i v hlavách ostatních, kteří tam byli,“ dodává Mullenová, mladá žena z Aidire v North Lanakshiru.

Gary Walker z Leedsu spolu se svou manželkou čekal před halou na jejich dvě dcery, když nálož detonovala. „Čekali, jsme, až děti vyjdou ven. Slyšeli jsme poslední píseň, a ven začaly proudit davy lidí. Najednou jsme viděli ostrý záblesk, zaslechli ránu a všude byl kouř,“ popisuje děsivý okamžik.

„Cítil jsem bolest v noze. Má žena řekla: ‚Potřebuju si lehnout.‘ Položil jsem ji na zem, měla zranění břicha a nejspíš i zlomenou nohu. Byl jsem od místa exploze asi tři metry. Jsem nesmírně překvapený, že jsem z toho vyvázl tak lehce,“ vzpomíná otec dvou holčiček.

Podle Walkera explodovala výbušnina ve foyer hned vedle obchodu, zkázu dokonaly úlomky skla ze dveří a kovové matice, které se povalovaly všude kolem. „Ty matice musely být součástí nálože. Nebylo tam nic jiného, odkud by mohly pocházet,“ sdělil místnímu deníku The Star muž.

Jeho dcera Abigail byla tou dobou ještě stále v sále se sestrou Sophií. „Musela jsem se ujistit, že mám ještě stále sestru. Popadla jsem ji a silně stiskla,“ líčí dívka. „Všichni se snažili utéct a naříkali. My jsme se jen snažily zorientovat, kde je kdo. Bylo to naprosto děsivé,“ popisuje Abigail Walkerová. Její otec pak dodává, že když mu dívky zatelefonovaly, byl to jeden z nejšťastnějších okamžiků jeho života.

David Richardson na koncert americké popové hvězdy doprovázel svou třináctiletou dceru Emily. „Po koncertě se rozsvítila světla a lidé začali odcházet. Když jsem se otočil doleva, spatřil jsem výbuch. Bylo to asi dvanáct metrů od nás,“ vypráví muž.

„Potom jsme viděli kouř. Každý prostě uprchl. Nějací lidé byli zranění. Když jsme se dostali ven, viděli jsme lidi zamazané krví. Lidi prostě běhali všude okolo. Někdo tvrdil, že to byla součást show nebo že popraskaly balónky, ale tak to nebylo. Byla to exploze,“ tvrdí Richardson.

„Ariana řekla: ‚Ahoj, Manchestere!‘ Světla se rozsvítila a najednou bylo slyšet dva velmi hlasité zvuky. Lidé začali utíkat a křičet. Nastoupili jsme do výtahu, abychom se vyvezli do patra k východům. Když se dveře otevřely, viděl jsem zakrvácenou podlahu a dva zraněné. Krev měli všude po obličeji. Další byli v šoku,“ říká jiný muž, který také na vystoupení vyrazil s dcerou.

Čtyřiadvacetiletý Jonathan Yates vyrazil na koncert s kamarádem. „Byli jsme v přízemí a stalo se to o patro výš, lidé utíkali a křičeli. Všichni ztuhli a já se otočil na kamaráda a řekl: ‚Musíme zdrhat.‘ Všichni zdrhali a křičeli a pak jsme se dostali ven a už to bylo lepší,“ popisuje okamžiky po explozi mladík.

„Zaslechl jsem asi pět nebo šest ran, které zněly jako výstřely. Když jsme se dostali ven, byli tam další lidé, plakali a telefonovali. Nemyslíte si, že se něco takového může stát, když jen jdete na takový pěkný, zábavný koncert,“ říká Yates.

„Ariana Grande akorát zakončila své vystoupení, rozsvítila se světla a lidé se nahrnuli k tunelům, kterými vycházeli. Pak se v levém tunelu ozvalo bouchnutí a všichni se přemístili k prostřednímu tunelu. Potom, asi o dvě minuty později, přišla druhá rána,“ popisuje osmadvacetiletý Nick Schurok.

Velké štěstí měla Jenny Brewsterová. „Když se to stalo, akorát jsme vycházeli z budovy. Přesunuli jsme se k hlavním dveřím, ještě když Ariana zpívala, abychom se vyhnuli davům. Ale když jsme se tam dostali, cestu nám zblokovali muži z ochranky a řekli nám, ať použijeme jiný východ,“ popisuje žena.

„Jen o pár vteřin později zařvali: ‚Utíkejte!‘ a hned za nimi v tu chvíli vybuchla nálož. Stovky lidí utíkaly a křičely. Ti muži nám zachránili život,“ vypráví Jenny Brewsterová.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>