Kvůli daňové reformě by se mohly stěhovat miliony Američanů. Čeká demokratické státy exodus? | info.cz

Články odjinud

Kvůli daňové reformě by se mohly stěhovat miliony Američanů. Čeká demokratické státy exodus?

Kvůli daňové reformě by se mohly stěhovat miliony Američanů. Čeká demokratické státy exodus?
 

Vysoce flexibilní pracovní síla, která cestuje za pracovními příležitostmi z jednoho kraje země na druhý – zatímco v Evropské unii se jedná o nenaplněný sen tvůrců jednotné Evropy, v USA je situace jiná. Mnohým Američanům nečiní problém opouštět domovy kvůli vidině lepšího života. Podle známého konzervativního ekonoma Arthura Laffera zažijí tradičně demokratické státy v příštích letech úprk obyvatelstva směrem do republikánských států. Socialističtějším oblastem může tenhle vývoj v příštích letech přinést značné problémy.

Ještě v roce 1950 měl Detroit 1,8 milionu obyvatel, nyní jich je o více než milion méně. Někdejší perla průmyslového úspěchu Spojených států se sociálně, hospodářsky i fyzicky postupně rozpadla. Důvodem byl nejen skomírající automobilový průmysl, který nedokázal konkurovat japonské a posléze evropské produkci, ale také neúspěšné sociálně-inženýrské projekty jednotlivých starostů města, které v důsledku vytvořily ghetta, vyhnaly bohatší obyvatelstvo a jeden po druhém dokonaly dílo zkázy.

Další podobně velká města jako Detroit nejspíš v USA jen tak nezkrachují, ale stěhování Američanů z některých vybraných míst může zcela jistě místním starostům nahánět hrůzu. Charakteristické pro tyto oblasti přitom bývá vyšší zdanění a vláda demokratů. Odcházejí tak lidé v produktivním věku, pro které daná města přestávají být atraktivní kvůli neuspokojivým životním vyhlídkám – vysokým cenám nemovitostí a nájmů, nedostatečným pracovním příležitostem a také již zmíněným vyšším daním.

V dalších letech má podle ekonomů Arthura Laffera (autor známé Lafferovy křivky ukazující hypotetický vztah mezi výší daní a výnosy z nich) a Stephena Moora dojít k znatelnému stěhování. Tuto teorii zastávají dlouhodobě, psali o ni před časem například v příspěvku pro Wall Street Journal.

Například stát New York a Kalifornii by mohlo opustit až 800 tisíc lidí. Důvodem má být v první řadě – a možná trochu paradoxně – daňová reforma amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ta nespočívá jen ve snížení dani z příjmů firem a fyzických osob, ale taky ve změně způsobu, jak budou daně přerozdělovány.

„V nadcházejících letech budou miliony lidí, tisíce podniků a desítky miliard dolarů čistého příjmu prchat od modrých států (demokratických) s vysokými daňovými sazbami směrem k těm červeným (republikánských) s nízkými daněmi,“ uvedli před časem ekonomové.

Výpadky příjmů kvůli tomu hrozí především vysoce zdaněným státům, které tak budou muset vybrat peníze od lidí jinými cestami. Daňová konkurence mezi státy se v důsledku toho značně zostří. Sám Laffer ale opatření Trumpa hájí s tím, že Spojené státy zažijí „ekonomickou nirvánu“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud