Lavrov vyzval Íránce na jihu Sýrie, ať se stáhnou od hranic. Asad tam chystá ofenzivu proti rebelům | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lavrov vyzval Íránce na jihu Sýrie, ať se stáhnou od hranic. Asad tam chystá ofenzivu proti rebelům

Lavrov vyzval Íránce na jihu Sýrie, ať se stáhnou od hranic. Asad tam chystá ofenzivu proti rebelům

Veškeré nesyrské síly, jež operují na jihu Sýrie u hranice s Izraelem, se musí stáhnout. Podle agentury TASS to prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Jihozápad Sýrie u hranice s Izraelem okupovanými Golanskými výšinami kontrolují rebelové, nedaleko rovněž operuje armáda syrského prezidenta Bašára Asada a íránské milice, které ji podporují.

V pondělí se v saúdskoarabském tisku objevila zpráva, v níž nejmenovaný zdroj tvrdil, že představitelé Íránu a Izraele se tajně setkali v Jordánsku a domluvili se, že do očekávaných bojů na jihu Sýrie v provinciích Dará a Kunajtra nebudou zasahovat.

Syrské vládní oddíly mají nyní vůbec nejsilnější postavení od začátku sedm let trvajícího konfliktu a jihozápad země je jednou z mála oblastí, které jsou stále v rukou Asadových nepřátel. V regionu přitom platí příměří dojednané s pomocí Spojených států, Ruska a Jordánska. Spojené státy mají nyní obavy, že Asad plánuje příměří porušit s cílem získat kontrolu nad dalším územím.

Sýrie: rozložení sil ke konci května 2018Sýrie: rozložení sil ke konci května 2018autor: info.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.