Články odjinud

„Le Penová neví, co chce. Její program jsou jen holé výkřiky,“ říká francouzský ekonom pro INFO.CZ

„Le Penová neví, co chce. Její program jsou jen holé výkřiky,“ říká francouzský ekonom pro INFO.CZ

Pokud se stane příští francouzskou prezidentkou, Francii a Evropu čekají nejspíš napínavé časy. Ekonomové si stěžují, že šéfce radikální a nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová chybí jasný program a některé z jejích nápadů můžou mít na domácí hospodářství katastrofální dopady. Myslí si to i francouzský ekonom Christopher Dembik, který před jejím vítězstvím varuje. Je ale zároveň přesvědčen, že Francouzi ve volbě dají přednost aktuálně největšímu soupeři Le Penové, kterým je nezávislý kandidát a bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron. „Je trochu jako Američan,“ říká na jeho adresu.

Velké finále dvoukolových prezidentských voleb ve Francii se pravděpodobně odehraje mezi kandidáty, kteří nereprezentují tradiční francouzské politické strany. Znamená to, že se Francie mění?

Svým způsobem ano, ale nezapomeňme, že Emmanuel Macron, který kandiduje jako nezávislý, byl členem Socialistické strany a také vlády. Lidé ve Francii jsou už unavení okoukanými tvářemi politiků, kteří pořád dokola usilují o prezidentský úřad, a chtějí něco nového. Změny nás tedy čekají.

Kdo je Christopher Dembik?
Ekonom Christopher Dembik je od roku 2014 členem týmu dánské investiční banky Saxo Bank. Před tím pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu. Zaměřuje se na makroekonomické trendy, politiku centrálních bank, evropskou ekonomiku i domácí ekonomickou politiku. Pravidelně uvádí sloupky pro televizní pořady na kanálu France 24 a je spisovatelem. Vystudoval fakultu mezinárodních studií na Scienes Po Paris.

Marine Le Penová ale přece není nová tvář. Radikální Národní frontu vede od roku 2011 a už před tím v politice působila.

To je pravda a lidé to vědí. I z tohoto důvodu si myslím, že má větší šanci na vítězství Macron, který je bezpochyby nejméně okoukanou tváří.

Francouzské volby znervózňují trhy, které se obávají právě vítězství radikální pravice v čele s Le Penovou. Z čeho ta nejistota vychází?

Trhy jsou opatrné, protože mají ještě v živé paměti, co se stalo s brexitem a také se zvolením a nástupem Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta. Podle mne za to může také to, že příliš dobře neznají francouzský politický systém. Le Penová nemá ve druhém kole šanci získat nadpoloviční většinu hlasů, a já jsem proto na 100 % přesvědčen, že se příští francouzskou prezidentkou nestane. Pokud se mne zeptáte proč, tak odpovím, že matematicky vzato, nezíská dostatečnou podporu.

Podívejme se tedy na to, co slibuje voličům. Ještě před oficiálním startem své kampaně mluvila o vystoupení Francie z eurozóny, nyní svá slova mírní a chce zavádět novou měnu navázanou na euro. Co tím sleduje?

Z politického pohledu je to chytrý krok, protože Le Penová moc dobře ví, že spoustu jejích voličů má strach z toho, že by Francie opustila euro. Z ekonomického hlediska by to ale byla jednoznačná katastrofa. Le Penová slepě věří, že pokud by se jí to povedlo, tak by se francouzský dluh převedl do „nového franku“ a znehodnotil by se. Věří také, že to povzbudí export, ale zapomíná, že to není tak jednoduché. To, co možná fungovalo v sedmdesátých a osmdesátých letech, nemusí fungovat teď. Dnes je přece situace hlavně kvůli globalizaci naprosto jiná. Navíc si neumím představit, že by k tomu našla politické partnery, a co je důležitější, nemůže se ani spolehnout na podporu ve vlastní straně. Pokud bude nakonec zvolena, jsem si naprosto jistý, že Francie z eurozóny nevystoupí.

Proč si to myslíte?

Le Penová nemá absolutně žádnou představu, jak to udělat. Její ekonomický program jsou jen holé výkřiky, chybí jí plán. Říká třeba, že chce podporovat malé a střední podniky, ale vůbec netušíme, jak to chce udělat. Víme, že chce snížit dávky pro imigranty, ale jak už neříká. Něco takového u člověka, který se chce stát prezidentem, nestačí.

Marine Le Penová chce také zahájit odchod z EU. Jakou šanci má na úspěch?

Jsme opět u toho. Marine Le Penová říká, že to chce udělat jako David Cameron ve Velké Británii, ale nikdo ve Francii netuší, co přesně chce s EU vyjednávat. Nevíme, jestli se chce bavit o obchodu nebo justici. Jaké má šance? Mluví o tom, že až vyjedná lepší dohodu, pak vypíše referendum a nechá rozhodovat Francouze. Podle mě tím ale dost riskuje. Referendum je ve Francii celkem běžné a naše zkušenost je taková, že lidé v něm neodpovídají na otázku, která se jim položí, ale vyslovují svůj nesouhlas s aktuální vládou. S tím může počítat i Le Penová, které se to může vymstít.

Myslíte tedy, že k referendu nakonec nedojde?

Referendum je noční můra pro politiky v celé Evropě a Francie není výjimkou. Je to cesta k politické katastrofě. Na rozdíl od vystupování z eurozóny se ale v tomto Marine Le Penová může spolehnout na podporu ve straně. Jak ale říkám, v tuto chvíli nikdo nemá absolutně žádné tušení, co Le Penová chce a udělá.

V tomto se Národní strana shodne, ale není žádným tajemstvím, že v ní existují frakce, které jsou v mnoha ohledech mnohem radikálnější než Le Penová. Britský premiér Cameron také řešil silné rozštěpení vlastní strany a ve výsledku ho to stálo politickou kariéru. Nezadělává si Le Penová do budoucna na problémy?

Le Penová dělá vše pro to, aby byla strana jednotná, nebo se tak aspoň tvářila navenek. Moc se jí to ale nedaří. Sjednocujícím prvkem je totiž pouze jediné téma, kterým je postoj k imigraci do Francie. Na tom se v Národní frontě shodnou všichni. V jiných oblastech, třeba v obraně, spravedlnosti nebo ekonomice už to tak není. Trochu to připomíná aktuální situaci v Socialistické straně, kde jsou také všichni rozdělení a nemůžou se dohodnout.

Do kandidáta, který může Le Penovou porazit, Emmanuela Macrona se v zahraničí vkládají naděje, že by podobně, jako se to stalo při prezidentských volbách v Rakousku, mohl zasadit silnou ránu populistům. Může se mu to povést?

Macron má perfektní profil pro to stát se příštím francouzským prezidentem. Jak už jsem říkal, je neokoukaný, mladý, má vystudované dobré školy a má také zkušenost s působením ve vládě. Slyší na něj mladí lidé, ale dokáže oslovit i starší voliče z levice a pravice.

Čím?

Svůj ekonomický program pro prezidentskou volbu ještě nezveřejnil, ale naprosto jasně podporuje otevřený obchod a podnikání. Mladí lidé jsou pro něj důležití. Pamatuji, jak jim v jednom ze svých proslovů na nějaké univerzitě řekl, že chce, aby se z nich stali milionáři. Překvapil tím, protože ve Francii nejsme zvyklí takto otevřeně mluvit o penězích. Macron by chtěl, aby ve Francii byla společnost, v níž má každý šanci uspět. Je to zvláštní, zní totiž trochu jako Američan.

Co pro to chce dělat?

Macron chce podporovat vzdělání ve všech vrstvách společnosti. Věří, že je to základ. Určitě bude usilovat i o to, aby do země proudilo více investic, které teď Francie silně potřebuje.

Emmanuel Macron podporuje evropskou integraci a vystupoval proti odchodu Velké Británie z EU. Pokud by byl zvolen, co od něj může čekat Evropa?

Macron jasně podporuje EU a i když zatím neznáme detaily jeho programu, už teď má hodně blízko k Angele Merkelové. Pokud bude zvolen prezidentem, myslím, že se na postoji Francie k EU nic nezmění.

Macronova hvězda zazářila teprve v nedávné době. Perfektní oblečení a projev můžou působit dojmem, že je to všechno hlavně promyšlený marketingový tah.

To určitě není, ale máte pravdu v tom, že jeho slabinou by mohla být přílišná komunikace. Důležité proto je, aby co nejdříve přišel s dobrým ekonomickým programem pro prezidentské volby, což ještě neudělal. Bez toho to nepůjde a může si tím uškodit.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818