„Le Penová neví, co chce. Její program jsou jen holé výkřiky,“ říká francouzský ekonom pro INFO.CZ | info.cz

Články odjinud

„Le Penová neví, co chce. Její program jsou jen holé výkřiky,“ říká francouzský ekonom pro INFO.CZ

Pokud se stane příští francouzskou prezidentkou, Francii a Evropu čekají nejspíš napínavé časy. Ekonomové si stěžují, že šéfce radikální a nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová chybí jasný program a některé z jejích nápadů můžou mít na domácí hospodářství katastrofální dopady. Myslí si to i francouzský ekonom Christopher Dembik, který před jejím vítězstvím varuje. Je ale zároveň přesvědčen, že Francouzi ve volbě dají přednost aktuálně největšímu soupeři Le Penové, kterým je nezávislý kandidát a bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron. „Je trochu jako Američan,“ říká na jeho adresu.

Velké finále dvoukolových prezidentských voleb ve Francii se pravděpodobně odehraje mezi kandidáty, kteří nereprezentují tradiční francouzské politické strany. Znamená to, že se Francie mění?

Svým způsobem ano, ale nezapomeňme, že Emmanuel Macron, který kandiduje jako nezávislý, byl členem Socialistické strany a také vlády. Lidé ve Francii jsou už unavení okoukanými tvářemi politiků, kteří pořád dokola usilují o prezidentský úřad, a chtějí něco nového. Změny nás tedy čekají.

Kdo je Christopher Dembik?
Ekonom Christopher Dembik je od roku 2014 členem týmu dánské investiční banky Saxo Bank. Před tím pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu. Zaměřuje se na makroekonomické trendy, politiku centrálních bank, evropskou ekonomiku i domácí ekonomickou politiku. Pravidelně uvádí sloupky pro televizní pořady na kanálu France 24 a je spisovatelem. Vystudoval fakultu mezinárodních studií na Scienes Po Paris.

Marine Le Penová ale přece není nová tvář. Radikální Národní frontu vede od roku 2011 a už před tím v politice působila.

To je pravda a lidé to vědí. I z tohoto důvodu si myslím, že má větší šanci na vítězství Macron, který je bezpochyby nejméně okoukanou tváří.

Francouzské volby znervózňují trhy, které se obávají právě vítězství radikální pravice v čele s Le Penovou. Z čeho ta nejistota vychází?

Trhy jsou opatrné, protože mají ještě v živé paměti, co se stalo s brexitem a také se zvolením a nástupem Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta. Podle mne za to může také to, že příliš dobře neznají francouzský politický systém. Le Penová nemá ve druhém kole šanci získat nadpoloviční většinu hlasů, a já jsem proto na 100 % přesvědčen, že se příští francouzskou prezidentkou nestane. Pokud se mne zeptáte proč, tak odpovím, že matematicky vzato, nezíská dostatečnou podporu.

Podívejme se tedy na to, co slibuje voličům. Ještě před oficiálním startem své kampaně mluvila o vystoupení Francie z eurozóny, nyní svá slova mírní a chce zavádět novou měnu navázanou na euro. Co tím sleduje?

Z politického pohledu je to chytrý krok, protože Le Penová moc dobře ví, že spoustu jejích voličů má strach z toho, že by Francie opustila euro. Z ekonomického hlediska by to ale byla jednoznačná katastrofa. Le Penová slepě věří, že pokud by se jí to povedlo, tak by se francouzský dluh převedl do „nového franku“ a znehodnotil by se. Věří také, že to povzbudí export, ale zapomíná, že to není tak jednoduché. To, co možná fungovalo v sedmdesátých a osmdesátých letech, nemusí fungovat teď. Dnes je přece situace hlavně kvůli globalizaci naprosto jiná. Navíc si neumím představit, že by k tomu našla politické partnery, a co je důležitější, nemůže se ani spolehnout na podporu ve vlastní straně. Pokud bude nakonec zvolena, jsem si naprosto jistý, že Francie z eurozóny nevystoupí.

Proč si to myslíte?

Le Penová nemá absolutně žádnou představu, jak to udělat. Její ekonomický program jsou jen holé výkřiky, chybí jí plán. Říká třeba, že chce podporovat malé a střední podniky, ale vůbec netušíme, jak to chce udělat. Víme, že chce snížit dávky pro imigranty, ale jak už neříká. Něco takového u člověka, který se chce stát prezidentem, nestačí.

Marine Le Penová chce také zahájit odchod z EU. Jakou šanci má na úspěch?

Jsme opět u toho. Marine Le Penová říká, že to chce udělat jako David Cameron ve Velké Británii, ale nikdo ve Francii netuší, co přesně chce s EU vyjednávat. Nevíme, jestli se chce bavit o obchodu nebo justici. Jaké má šance? Mluví o tom, že až vyjedná lepší dohodu, pak vypíše referendum a nechá rozhodovat Francouze. Podle mě tím ale dost riskuje. Referendum je ve Francii celkem běžné a naše zkušenost je taková, že lidé v něm neodpovídají na otázku, která se jim položí, ale vyslovují svůj nesouhlas s aktuální vládou. S tím může počítat i Le Penová, které se to může vymstít.

Myslíte tedy, že k referendu nakonec nedojde?

Referendum je noční můra pro politiky v celé Evropě a Francie není výjimkou. Je to cesta k politické katastrofě. Na rozdíl od vystupování z eurozóny se ale v tomto Marine Le Penová může spolehnout na podporu ve straně. Jak ale říkám, v tuto chvíli nikdo nemá absolutně žádné tušení, co Le Penová chce a udělá.

V tomto se Národní strana shodne, ale není žádným tajemstvím, že v ní existují frakce, které jsou v mnoha ohledech mnohem radikálnější než Le Penová. Britský premiér Cameron také řešil silné rozštěpení vlastní strany a ve výsledku ho to stálo politickou kariéru. Nezadělává si Le Penová do budoucna na problémy?

Le Penová dělá vše pro to, aby byla strana jednotná, nebo se tak aspoň tvářila navenek. Moc se jí to ale nedaří. Sjednocujícím prvkem je totiž pouze jediné téma, kterým je postoj k imigraci do Francie. Na tom se v Národní frontě shodnou všichni. V jiných oblastech, třeba v obraně, spravedlnosti nebo ekonomice už to tak není. Trochu to připomíná aktuální situaci v Socialistické straně, kde jsou také všichni rozdělení a nemůžou se dohodnout.

Do kandidáta, který může Le Penovou porazit, Emmanuela Macrona se v zahraničí vkládají naděje, že by podobně, jako se to stalo při prezidentských volbách v Rakousku, mohl zasadit silnou ránu populistům. Může se mu to povést?

Macron má perfektní profil pro to stát se příštím francouzským prezidentem. Jak už jsem říkal, je neokoukaný, mladý, má vystudované dobré školy a má také zkušenost s působením ve vládě. Slyší na něj mladí lidé, ale dokáže oslovit i starší voliče z levice a pravice.

Čím?

Svůj ekonomický program pro prezidentskou volbu ještě nezveřejnil, ale naprosto jasně podporuje otevřený obchod a podnikání. Mladí lidé jsou pro něj důležití. Pamatuji, jak jim v jednom ze svých proslovů na nějaké univerzitě řekl, že chce, aby se z nich stali milionáři. Překvapil tím, protože ve Francii nejsme zvyklí takto otevřeně mluvit o penězích. Macron by chtěl, aby ve Francii byla společnost, v níž má každý šanci uspět. Je to zvláštní, zní totiž trochu jako Američan.

Co pro to chce dělat?

Macron chce podporovat vzdělání ve všech vrstvách společnosti. Věří, že je to základ. Určitě bude usilovat i o to, aby do země proudilo více investic, které teď Francie silně potřebuje.

Emmanuel Macron podporuje evropskou integraci a vystupoval proti odchodu Velké Británie z EU. Pokud by byl zvolen, co od něj může čekat Evropa?

Macron jasně podporuje EU a i když zatím neznáme detaily jeho programu, už teď má hodně blízko k Angele Merkelové. Pokud bude zvolen prezidentem, myslím, že se na postoji Francie k EU nic nezmění.

Macronova hvězda zazářila teprve v nedávné době. Perfektní oblečení a projev můžou působit dojmem, že je to všechno hlavně promyšlený marketingový tah.

To určitě není, ale máte pravdu v tom, že jeho slabinou by mohla být přílišná komunikace. Důležité proto je, aby co nejdříve přišel s dobrým ekonomickým programem pro prezidentské volby, což ještě neudělal. Bez toho to nepůjde a může si tím uškodit.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud