Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Le Penové chybí miliony. Pád česko-ruské banky ji odstřihl od půjček a možná nezaplatí kampaň

Le Penové chybí miliony. Pád česko-ruské banky ji odstřihl od půjček a možná nezaplatí kampaň

Francouzská politička Marine Le Penová, která je jedním z favoritů jarních prezidentských voleb ve Francii, znovu řeší, kdo jí půjčí, a přiznává potíže. Může za to kolaps První česko-ruské banky, která v minulosti nacionalistickou Národní frontu Le Penové několikrát podržela. Za finančním domem stál v Česku působící byznysmen, který mimo jiné čelí podezření, že jinou svoji banku vytuneloval.

Marine Le Penové chybí 20 milionů eur, které potřebuje na svou prezidentskou kampaň v roce 2017. Zahraničních novinářům to potvrdil pokladník její Národní fronty Wallerand Saint Just. Le Penová spoléhala na půjčku První česko-ruské banky (PČRB), která ale byla už od března v nucené správě a v létě přišla o licenci kvůli špatným úvěrům. „Ztráta této banky je pro nás tvrdá rána,“ citovala agentura Bloomberg Saint Justa.

Strana se podle jeho slov snaží hledat zdroje jinde, u francouzských bank však naráží. „Odmítají nás,“ uvedl Saint Just v telefonickém rozhovoru. V hledáčku jsou proto banky v jiných zemích včetně Ruska. O jaké z nich konkrétně jde, ale odmítl prozradit. „V těchto záležitostech musíte zůstat diskrétní. Žádná čísla, žádná jména,“ uvedl.

První česko-ruská banka vznikla v polovině devadesátých let na podporu obchodu mezi oběma zeměmi a sídlila v Moskvě. Jejím výhradním akcionářem byl ruský podnikatel působící v Česku Roman Jakubovič Popov, kterého redakce Neovlivní.cz před časem zařadila do žebříčku sedmi nejmocnějších Rusů operujících v Česku.

Popov byl také výhradním akcionářem ERB banky, která působila v Praze a Karlových Varech a měla rovněž financovat obchody mezi Ruskem a Českem. Nyní je v likvidaci a Popova vyšetřuje protikorupční policie kvůli tomu, že ji údajně vytuneloval. V jaké fázi případ je, nechtěla policie na dotaz redakce INFO.CZ nijak komentovat.

PČRB v roce 2014 půjčila Národní frontě devět milionů eur, což vyvolalo obrovské pozdvižení a velký zájem médií. Zpráva se totiž objevila v době, kdy vztahy EU a Ruska procházely hlubokou krizí kvůli ruské anexi Krymu a vyvolala debatu o možném vlivu Moskvy na francouzskou politiku. Le Penová se tehdy hájila tím, že její žádost o půjčku odmítly všechny francouzské banky, a jí proto nic jiného nezbylo, než akceptovat ruskou nabídku.

Vazby Le Penové a její Národní fronty na Rusko se v médiích probírají i nyní, zejména ve světle informací amerických tajných služeb, které tvrdí, že se Moskva letos na podzim pokusila ovlivnit prezidentské volby v USA. Objevují se obavy, že by se něco podobného mohlo stát i v Evropě.

Dvoukolové prezidentské volby budou ve Francii 23. dubna a 7. května. Měsíc poté se voliči do volebních místností vrátí znovu, aby 11. a 18. června vybrali své zástupce do Národního shromáždění.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744