Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lední medvědi nemají co jíst. Vymírají rychleji, než vědci čekali

Lední medvědi nemají co jíst. Vymírají rychleji, než vědci čekali

Lední medvědi trpí akutním nedostatkem jídla. Upozorňuje na to studie, kterou tento týden zveřejnil prestižní vědecký časopis Science. Skupina vědců v ní pozorovala aktivitu devíti ledních medvědů. Kvůli klimatickým změnám a tání ledu v Arktidě musí medvědi cestovat delší vzdálenosti, aby našli jídlo.

Na studii pracovali odborníci z Amerického geologického výzkumu a Kalifornské univerzity tři roky. Medvědi se podle nich pohybují 1,6krát více než ukazovaly dřívější výzkumy. Zvýšený pohyb při hledání jídla pak způsobuje, že přijímají výrazně menší množství kalorií.

„Naším cílem bylo pochopit, jaký dopad mají změny mořské hladiny na život medvědů,“ říká hlavní výzkumník programu Anthony Pagano.

Experti tvrdí, že lední medvěd potřebuje k získání potřebné energie přijmout denně 12,135 kalorií. To odpovídá jednomu dospělému tuleni za deset dní. Po dobu studie ale na toto množství kalorií dosáhli jen čtyři ze zkoumaných medvědů. Ostatní během 11 dnů zhubli o 10 procent své původní váhy.

Lední medvědi podle Světového fondu na ochranu zvířat stráví polovinu svého času tím, že loví. Úspěšní jsou ale jen ve dvou procentech případů. „Nepřekvapuje mě, co vidíme. Lední medvědi jsou závislí na tuleních, tuleni zase na množství ledu. Globální oteplování způsobuje tání, a proto se to odráží na schopnosti medvědů přežít,“ říká Liz Greengrassová z britské nadace Born Free Foundation.

Lední medvědi jsou už teď na seznamu ohrožených zvířat. Za posledních deset let se jejich počet podle odhadů snížil o 40 procent. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1