Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Legendární generál se může stát Trumpovým ministrem obrany. Uškodí mu románek s novinářkou?

Legendární generál se může stát Trumpovým ministrem obrany. Uškodí mu románek s novinářkou?

O nejmocnější armádě světa může spolurozhodovat čtyřhvězdičkový generál, jehož ukázkovou kariéru ukončil zpackaný románek s novinářkou. Donald Trump uvažuje podle listu Wall Street Journal o Davidu Petraeusovi jako o ministrovi obrany. Otázka ale stojí: bude mu budoucí prezident tolerovat to, co Clintonové vytýkal?

 

Lehkomyslné nakládání s citlivými informace. Při zpětném pohledu na předvolební kampaň v USA zjevně jedno z největších témat. Aféra s využíváním soukromého e-mailového serveru pro mnohdy tajnou pracovní korespondenci se na Hillary Clintonou lepila měsíce a Donald Trump nevynechal příležitost, aby jí to připomněl.

Posuňme se do současnosti: Donald Trump odpočítává dny, kdy v Bílém domě nahradí Baracka Obamu, horečně sestavuje svůj tým a komentátoři se předhánějí v tom, jak kriticky jeho výběr ohodnotí. Teď jim budoucí nejmocnější muž planety podle listu Wall Street Journal možná dá pořádný důvod: David Petraeus jako ministr obrany.

David PetraeusDavid Petraeusautor: profimedia.cz

Petraeus se obdivem k Trumpovi netají. „Je to politický outsider. Možná může ve Washingtonu dosáhnout toho, co insideři, které právoplatně kritizuje, nedokázali,“ řekl v interview pro Deutsche Welle.

Kdo může být ministrem?
Mezi úzkým okruhem kandidátů na šéfa Pentagonu je podle Wall Street Journal i generál ve výslužbě a bývalý velitel ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku James Mattis, bývalý poradce pro národní bezpečnost v administrativě prezidenta George W. Bushe Stephen Hadley či bývalý senátor Jim Talent.

Těžko hledat někoho, kdo kariéru Davida Petraeuse zpochybní. Nyní 64letý penzionovaný čtyřhvězdičkový generál strávil v armádě celý život. Velel mezinárodním podpůrným silám v Afghánistánu, účastnil se války v Iráku, kde působil i jako vrchní velitel koaličních jednotek a strůjce vojenských úspěchů, a výčet ocenění, která sesbíral, je pořádně dlouhý. Kariérní tečkou měl být post šéfa CIA, kde Petraeus cítil rostoucí vliv.

Něco se zvrtlo a hrdina odešel s ostudou

Petraeus zůstal v čele CIA relativně krátkou dobu. V roce 2012 se poroučel, když vyšel najevo jeho románek s novinářkou Paulou Broadwellovou. Příznačně autorkou jeho životopisu.

Napsala o něm a skončil. Petraeus a BroadwellováNapsala o něm a skončil. Petraeus a Broadwellováautor: Reuters

A právě tady leží základy toho, co momentálně nutí nejednoho komentátora pozdvihnout obočí: FBI zjistila, že Petraeus umožnil své milence přístup k e-mailovému účtu zřízenému CIA a k vysoce tajným informacím. Omluvil se za to. Loni ale dostal dvouletou podmínku a pokutu v přepočtu 2,5 milionu korun.

Možné angažmá Petraeuse v Pentagonu by tak Donalda Trumpa hned zkraje jeho prezidentování stavělo do složité situace. Výzvy k zavření Clintonové na jeho předvolebních shromážděních nebyly výjimkou a její e-mailová aféra byla hlavní municí proti táboru Demokratů. Trump téma opakovaně zvedal v jejich předvolebních střetnutích.

Otázkou teď je, na jaké myšlenky přivádějí podobná prohlášení Davida Petraeuse. Útěchou mu může být, že místo v Pentagonu zatím nijak jisté nemá – spolurozhodovat o nejmocnější armádě světa by jistě lákalo i další adepty.

Z rivalů spojenci?
V souvislosti s debatou o podobě Trumpovy administrativy CNN zmiňuje pozoruhodnou proměnu jeho vztahu s Mittem Romneym. Prominentní republikán patřil ve straně mezi největší nepřátele Donalda Trumpa. Teď se místo toho scházejí a podle CNN budou řešit post ministra zahraničí. Romneyho okolí nevylučuje, že by místo přijal. Stanice připomíná, že podobně se věci odehrály mezi Barackem Obamou a jeho někdejší oponentkou ve stranických primárkách Hillary Clintonovou, která posléze byla vrchní diplomatkou.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1