Lenin na stole a chvála berlínské zdi. V Linci slavili vznik NDR, prokurátor schvaloval zabíjení na hranicích | info.cz

Články odjinud

Lenin na stole a chvála berlínské zdi. V Linci slavili vznik NDR, prokurátor schvaloval zabíjení na hranicích

Zatímco si politici v Berlíně o uplynulém víkendu připomněli pád berlínské zdi a sjednocení Německa, v rakouském Linci si dali sraz lidé oslavující sedmdesáté výročí vzniku Německé demokratické republiky. Podle nich byla socialistická NDR příkladem státu, který zajišťoval lidem mír a prosperitu.

Na tom, že si bývalí komunisté a prominenti režimu občas s nostalgií připomínají „staré časy“ a volají po jejich návratu, už dnes asi není nic výjimečného. Výjimečný je ale fakt, že oslavu vzniku NDR umožnila nikoliv nějaká kubánská nebo severokorejská metropole, ale rakouský Linec. Právě tam radní pronajali na úterní večer jeden z městských kulturních domů lidem volajícím po návratu socialismu se vším všudy. Byl mezi nimi i bývalý zástupce generálního prokurátora NDR a člen tajné služby STASI Hans Bauer.

„Neuvěřitelné. Kdybych to neviděl na vlastní oči, neuvěřím. Na stole stála busta Lenina, na stěně visela vlajka Německé demokratické republiky a lidé měli trička s nápisy oslavujícími vznik NDR a její armády. To vše v rakouském Linci,“ řekl INFO.CZ zástupce šéfredaktora lineckého listu Neues Volksblatt Manfred Maurer.

Právě tento list zveřejnil reportáž z „oslav“, které se nyní staly předmětem ostrého politického sporu mezi lineckými radními. Zatímco část z nich pronájem městských prostor na oslavu vzniku NDR hájí jako projev demokratické svobody slova, druhá skupina tvrdí, že si Linec tímto krokem uřízl mezinárodní ostudu.

Odebírejte newsletter INFO.CZ

Sál v městské Lidovém domě ve čtvrti Pichling si od města pronajala rakouská Strana práce (Partei der Arbeit), která je odnoží Rakouské komunistické strany (KPÖ). Ve svém programu vyzývá k socialistické revoluci v Rakousku. Jako hlavního řečníka na oslavy sedmdesátého výročí vzniku NDR si rakouští komunisté pozvali Hanse Bauera, který byl až do roku 1990 zástupcem generálního prokurátora v socialistické části Německa.

„Sklidil za své výroky někdy až frenetický potlesk,“ řekl INFO.CZ Maurer. Jak napsal ve své dnešní reportáži pro Volksblatt, exprokurátor Bauer na začátku projevu označil současnou kritiku totalitních praktik v NDR za projev kontrarevoluce. Republika pod patronací Sovětského svazu, založená 7. října 1949 podle něj byla „vůbec první mírovým státem na německém území, v němž byli lidé hrdí na svou zemi a ženy a muži rovnoprávní“. Zeď mezi východním a západním Berlínem byla, jak tvrdí bývalý prokurátor, ryzí nutností. „Zajišťovala totiž mír. Její vybudování bylo velkým úspěchem, postaveným doslova ze dne na den,“ řekl Bauer. O stovkách obětí, které má „ostraha“ hranic komunistického bloku na svědomí, se podle Volksblattu nezmínil. A publikum to ani nevyžadovalo.

Obrana pohraničníků

Bauer je autorem knihy „Ochrana hranic byla službou míru“, kterou na přednášce také s velkým úspěchem prodával a podepisoval. Jeho aktivity mají i výraznou českou stopu. Je totiž také předsedou Společnosti pro právní a humanitární podporu (GRH), která v Německu oficiálně protestuje proti tomu, aby tamní justice usilovala o potrestání komunistických prominentů a velitelů pohraničníků, přímo či nepřímo zodpovědných za smrt východních Němců snažících se překročit hranice Československa směrem na Západ. Taková snaha je podle spolku GRH vměšováním do záležitostí jiných zemích a projevem velmocenské politiky Německa vůči Česku.

„Je svrchovaným právem každého státu, aby si určil, jakým způsobem bude chránit svou teritoriální integritu,“ napsal Bauer jménem spolku v otevřeném dopise německé vládě, který má INFO.CZ k dispozici. Jestliže podle něj oběti na hranicích bývalé ČSSR a NDR porušily tehdy platné zákony na ochranu hranic, pak si musely být vědomy důsledků svých činů. „Spolek vyjadřuje solidaritu s pronásledovanými pohraničníky a politiky Československé socialistické republiky,“ píše se v dopise, jehož autor vystoupil zcela oficiálně s přednáškou v městském domě v rakouském Linci.

Grenzdienst war Friedensdienst – kniha Hanse BaueraGrenzdienst war Friedensdienst – kniha Hanse Baueraautor: ...

Svoboda slova?

Ani reportáž z přednášky však některé linecké radní nepřiměla, aby zapochybovali o tom, zda lidem vyzývajícím k socialistické revoluci v Rakousku měli pronajímat městský kulturní dům. „Máme dobré důvody pro to, že jsme tuto akci nezakázali,“ řekl Volksblattu Peter Binder, mluvčí linecké radní pro správu městského majetku za sociální demokracii Reginy Fechterové.

Podle Bindera si sál pronajala strana, jejíž činnost není přes kontroverzní názory v Rakousku zakázána. S tím ale nesouhlasí někteří další členové městské rady. „Nemůžeme přece tolerovat, aby se v městském domě v Linci slavil vznik NDR,“ uvedl předseda zastupitelského klubu lidovců Martin Hajart. Lidovci chtějí údajně přijmout opatření, která by podobné excesy, poškozující pověst města, do budoucna vyloučila. Například vedení Univerzity v Innsbrucku rakouským komunistům ohlášenou přednášku Hanse Bauera k založení NDR na svém území nepovolilo.

Bývalý východoněmecký prokurátor se tak musel spokojit s Lincem. Jak píše Volksblatt, dychtivým posluchačům nejen popisoval výhody života v bývalé NDR, ale také odpovídal na dotazy, zda a kdy bude možné socialismus v Německu obnovit. „V současné době pro to nejsou předpoklady,“ uvedl Bauer. Zároveň ale použil stejná slova jako kancléřka Angela Merkelová v době uprchlické krize. „Wir schaffen das“ – „My to dokážeme“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud