Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lepší vztahy s Ruskem, horší s EU. Jak Češi vidí budoucnost Ameriky pod vedením Trumpa?

Lepší vztahy s Ruskem, horší s EU. Jak Češi vidí budoucnost Ameriky pod vedením Trumpa?

Politika nového amerického prezidenta Donalda Trumpa může podle českých občanů pozitivně ovlivnit vztahy Spojených států a Ruska i boj s terorismem. Naopak spíše negativní vývoj očekávají Češi ve vztazích USA s islámskými státy i s Evropskou unii. Z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) dále vyplývá, že většina lidí pozitivně hodnotí působení odcházejícího prezidenta Baracka Obamy.

Pozitivní vývoj v americko-ruských vztazích a v boji proti terorismu očekává po nástupu Trumpa do prezidentského úřadu 35 procent respondentů. Skoro čtvrtina lidí si také myslí, že jeho působení v Bílém domě příznivě ovlivní život běžných Američanů. Pětina oslovených se přiklání k názoru, že pozitivní budou i dopady na ekonomickou situaci ve světě. „V případě dopadů zvolení Donalda Trumpa na vztahy USA a Číny jsou názory českých občanů rozporuplné - 19 procent příznivých očekávání a 18 procent nepříznivých," uvedli analytici.

Mírnou převahu negativních očekávání vyjádřili respondenti u vztahů Spojených států s Evropskou unií (18 procent příznivých očekávání, 22 procent nepříznivých). Jen desetina dotázaných předpokládá pozitivní dopad Trumpovy politiky na vztahy s islámskými státy, zatímco 38 procent očekává negativní dopad. Velká část lidí volila na otázky týkající se dopadů Trumpovy politiky odpověď nevím.

Obamu, který opouští Bílý dům po osmi letech, kladně hodnotí 60 procent účastníků průzkumu. Negativně vnímá prvního prezidenta USA tmavé pleti 23 procent, zatímco 17 procent lidí neumělo jeho působení v čele světové supervelmoci posoudit.

Výsledky podzimních prezidentských voleb v USA, v nichž republikán a realitní magnát Trump porazit demokratku Hillary Clintonovou, podle CVVM rozdělily českou veřejnost. Spokojenost s výsledky hlasování vyjádřilo 22 procent dotázaných, stejný podíl je nespokojených a 37 procent Čechů se necítí ani spokojeno, ani nespokojeno. Zcela jiné pocity panovaly v české společnosti v letech 2008 a 2012 po vítězství Obamy, kdy byl podíl spokojených o 28 procentních bodů vyšší než teď, zatímco podíl nespokojených o 18 procent nižší. Aktuální nálada je statisticky srovnatelná se situací z roku 2004 po znovuzvolení George Bushe, dodali autoři průzkumu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744