Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Léta dráždil Kreml, teď utíká. Kontroverzní ruský umělec dostal politický azyl ve Francii

Léta dráždil Kreml, teď utíká. Kontroverzní ruský umělec dostal politický azyl ve Francii

Ruský umělec Pjotr Pavlenskij, proslulý svými výstředními happeningy, získal politický azyl ve Francii. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na jeho advokáta. Dvaatřicetiletý performer a vyznavač „politického umění“ po léta dráždil Kreml svými akcemi, v nichž šokujícími prostředky brojil proti státní moci a nesvobodě. Rusko opustil už v prosinci, z vlasti prý prchá v obavě ze zatčení. Loni americká nadace odebrala Pavlenskému cenu Václava Havla, protože peníze s ní spojené chtěl věnovat odsouzeným zločincům.

Pavlenskij si před pěti lety zašil ústa, aby demonstroval svůj protest proti uvěznění členek punkové skupiny Pussy Riot, odsouzených za pobuřující koncert v moskevském kostele. V další konceptuální prezentaci se v Petrohradu objevil nahý a zabalený do ostnatého drátu, aby upozornil na osud lidí žijících v represivním režimu.

Později se opět nahý objevil v Moskvě a přibil si šourek k dlažbě Rudého náměstí. Chtěl tak varovat před apatií ruské společnosti. Známý je i jeho protest proti zneužívání psychiatrie k politickým represím, při němž si na moskevské ulici uřízl kus ucha.

Několikrát Pavlenského vyšetřovali ruští psychiatři, ale psychické onemocnění vyloučili. I ruský soud odmítl žádost policie o Pavlenského internaci v psychiatrické léčebně. Jeho protestní akce vyvrcholily předloni, kdy v centru Moskvy zapálil vchodové dveře do sídla ruské tajné policie. Soud mu vyměřil milionovou pokutu.

Loni v létě newyorská nadace Human Rights Foundation (HRF) odebrala ruskému umělci cenu Václava Havla pro kreativní disent. Pavlenskij totiž peněžní odměnu spojenou s oceněním hodlal věnovat na obhajobu záškodníků z ruského Dálného východu, odsouzených ruskou justicí za násilné zločiny.

Jaká obvinění Pavlenskému v Rusku hrozí, zpráva AFP neuvádí. Agentura Rosbalt napsala, že ruská policie začala počátkem roku Pavlenského stíhat za výtržnictví, protože údajně zbil herce jednoho z moskevských divadel a herečku téhož divadla sexuálně napadl.

Umělec a jeho přítelkyně, s níž má dvě děti, jakákoli obvinění odmítají a tvrdí, že jsou vykonstruovaná. Žádost o politický azyl, kladně vyřízenou, si podali oba.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1