Články odjinud

Levicový prezident AMLO přebírá vládu nad Mexikem. Nástrahy na něj číhají doma i v zahraničí

Levicový prezident AMLO přebírá vládu nad Mexikem. Nástrahy na něj číhají doma i v zahraničí

V sobotu se ujímá funkce. Nový mexický prezident Andrés Manuel López Obrador (AMLO) vstupuje do úřadu v turbulentní době, kdy se o Mexiku mluví stále více. V poslední době hlavně kvůli migrační karavaně, která na hranicích země s USA čeká na vstup do Spojených států. Před Obradorem jsou ale i další výzvy. Tady je jejich stručný přehled.

Migrace

Jak už bylo řečeno, migrace je prvním akutním problémem, který bude muset AMLO řešit. V Tijuaně a Mexicali čekají tisíce migrantů převážně z Hondurasu, Guatemaly a Salvadoru, až je vpustí do USA. Není ale jisté, že všichni takovou šanci dostanou. Minimálně 500 lidí, kteří se minulý týden účastnili protestů a pokusili se do Spojených států proniknout násilně, chce Mexiko deportovat zpět do domovských zemí.

Osud migrantů je pro Obradora výzvou nejen kvůli vztahům s USA, ale i jednotlivými regionálními představiteli uvnitř Mexika. Úřady v Tijuaně si stěžují na nedostatečnou pomoc federální vlády. Pokuzaují přitom na obří zátěž, kterou migrace představuje pro rozpočet města i pro logistiku. Běženci přespávají v přeplněných halách nebo na stadionech, jelikož ubytovací kapacity s takovým množstvím lidí nepočítali. Je také pravděpodobné, že někteří migranti budou chtít v Mexiku zůstat.

V neposlední řadě by měl AMLO přemýšlet, jak nastaví pravidla pro migraci do budoucna. Přestože řada Mexičanů se k běžencům stále staví vstřícně, objevují se i kritici benevolentního postupu. Před čtrnácti dny demonstrovali proti příchodu karavany obyvatelé Tijuany. Dá se přitom očekávat, že současná vlna nebude poslední. Migrační karavany nejsou novým fenoménem, jejich popularita ale vzhledem k bezpečnostní situaci ve středoamerických zemích roste.

Donald Trump

Experti se obávali, že Obradorovo zvolení ještě přiostří vztahy mezi USA a Mexikem. AMLO je totiž názorovým oponentem současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Levicový prezident považuje za svého přítele například šéfa britských labouristů Jeremyho Corbyna. Naopak Trump sám sebe prezentuje jako tvrdého konzervativce.

Spolupráce dvou státníků však bude klíčová pro další stabilitu regionu. A nejde jen o Trumpův tolikrát zmiňovaný projekt pohraniční zdi, který původně mělo Mexiko platit, načež se nakonec o jeho financování roky zuřivě bojuje v americkém Kongresu. První vlaštovkou možné budoucí problematické kooperace byla právě migrační karavana a Trumpův plán s názvem „Zůstaň v Mexiku“. Americká média informovala, že americká administrativa se dohodla s nastupující mexickou vládou na vracení migrantů do Mexika. Bílý dům nic nedementoval. To udělala až budoucí mexická ministryně vnitra, která prohlásila, že k žádné takové dohodě nedošlo.

Rozepře mezi Trumpem a Obradorem však může uklidnit mexická domácí situace. Je pravděpodobné, že AMLO bude mít tolik starostí se stabilizací vlastní země zmítané korupcí, bezpečnostními problémy a chudobou, že mezinárodní rozepře upozadí.

Boj s drogovými kartely

Na domácí scéně je to asi téma číslo jedna. Drogové kartely mají v Mexiku velkou moc, kterou se nedaří účinně omezovat. Válku proti drogám odstartoval po osmi dnech ve funkci v roce 2006 někdejší prezident Felipe Calderón, když poslal 6500 vojáků do státu Michoacán, kde přestřelky mezi kartely vyústily v masakry. 

Od roku 2007 až dnešního dne vydalo Mexiko na bezpečnost a obranu více než 54 miliard dolarů. Efekt je ale sporný. Bezpečnost v řadě mexických států patří k nejhorším v Severní Americe a je srovnatelná se stavem ve zmiňovaných zemích, odkud nyní prchají migranti do USA. Za uvedenou dobu zemřelo v důsledku drogových válek 230 tisíc lidí, dalších téměř 30 tisíc se pohřešuje. Kritici navíc namítají, že vládní aktivity jen otevřely prostor pro nárůst korupce.

Úřady se ale brání, že k posunu přeci jen došlo. Podle nich vedl tvrdý postup k řadě významných zatčení a 25 z 37 osob na Calderónově seznamu obchodníků s drogami je nyní ve vězení, vydaných do USA nebo mrtvých. Tato tvrzení však nelze nezávisle ověřit. Faktem však zůstává, že se podařilo dopadnout jednoho z hlavních drogových bossů. Joaquín Guzmán, přezdívaný Prcek, který šéfoval kartelu Sinaloa, je nyní před americkým soudem.

Očekávání

Kromě výše zmíněného bude velkou výzvou pro Obradora i on sám, respektive očekávání, která v předvolební kampani vyvolal. To se vymstilo i někdejšímu americkému prezidentovi Baracku Obamovi, jehož popularita během působení v úřadě rapidně padala. Od Obradora se přitom čekají ještě revolučnější změny. 

Asi nejopakovanějším slovem, která Mexičané používají, když mluví s médii, je změna. Lidé jsou znechucení součanou situací a nespokojení s vládou odcházejícího prezidenta. Enrique Peňa Nieto končí ve funkci s historicky velice nízkou popularitou.  

Voliči očekávají, že AMLO provede zásadní transformaci země tak, aby se v ní lépe žilo chudým a znevýhodněným. Že omezí korupci a rozkrádání. Tedy touží po věcech, které nelze zařídit jednoduchým škrtem pera. Obrador má nyní šanci dokázat, že jeho recepty trápící se zemi pomohou. Jeho nelehká mise prvním prosincovým dnem začíná.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818