Články odjinud

Líbánky jsou u konce. Harmonický vztah Trumpa s Macronem narušil projekt evropské armády

Líbánky jsou u konce. Harmonický vztah Trumpa s Macronem narušil projekt evropské armády

Přátelství amerického prezidenta Donalda Trumpa s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem narazilo. Trump se do Francie v úterý navezl sérií několika ostrých tweetů. Šéfa Bílého domu pobouřily Macronovy poznámky, které pronesl při nedělní připomínce stého výročí konce první světové války. Svůj projev využil k varování před nacionalismem. Trump se také opřel do plánovaného projektu společné evropské armády.

Dlouho to vypadalo, že Emmanuel Macron nalezl cestu, jak může Evropská unie s Trumpem vycházet. O jejich přátelství se napsaly tisíce slov a nejen americká média pro něj používala označení „bromance“. Macron byl vůbec prvním státníkem, kterého Trump pozval na oficiální státní návštěvu do Bílého domu. Jejich vztah přežil i ostré celní bitvy, kdy Spojené státy zaváděly pro evropské státy tarify na dovoz oceli a hliníku.

Nyní se „bromance“ dostala do problémů. Vztah obou státníků dostal ránu už během uplynulého víkendu, kdy Trump přijel na připomínku konce první světové války do Francie. Trumpa pobouřil Macronův rozhovor pro stanici Europe 1, kde mluvil o nutnosti vybudovat společnou evropskou obranu. Ve Francii se ale Macron i Trump tvářili, že spor zažehnali a vše si vyříkali.

Macron však v neděli Trumpa kritizoval, když se vymezoval proti nacionalismu, jaký americký prezident uplatňuje. Šéfa Bílého domu se taková kritika očividně dotkla. „Problém je, že Emmanuel má ve Francii velmi nízké preference 26 procent a nezaměstnanost je téměř desetiprocentní. Prostě se snaží otevřít jiné téma,“ glosoval Trump na Twitteru. „Mimochodem, není více nacionalističtější země jako Francie. Jsou to hrdí lidé, oprávněně.“

Francie se proti tweetům ohradila. „Včera byl 13. listopad. Připomínali jsme si zabití 130 našich spoluobčanů před třemi lety v Paříži a Saint-Denis. Takže odpovím v angličtině: common decency (běžná slušnost, pozn. redakce) by byla na místě,“ pronesl vládní mluvčí Benjamin Griveaux.

„Znamená to, že líbánky skončily,“ glosovala vývoj posledních dní ve vysílání americké stanice NPR novinářka specializující se na Francii Eleanor Beardsleyová. Podle ní může vymezování se proti Trumpovi Macronovi u veřejnosti přilepšit. Vedlejším efektem navíc je utužení spolupráce mezi Francií a Německem.

Vztahem otřásla evropská armáda

Jádro sporu Trumpa s Macronem představují dva zásadní body. Trump kritizuje Francii za vysoká cla, která uvaluje na dovážené americké produkty. Konkrétně zmiňoval víno, u něhož je výhodnější dovoz z Francie do USA než obráceně. Šéf Bílého domu označil vzájemný obchod za neférový a volal po jeho změně.

Větší spor se ale odehrává kolem tématu společné evropské obrany. Macron je dlouhodobě tahounem integrace v bezpečnostní oblasti. K ní se přihlásila například i německá kancléřka Angela Merkelová. Unie chce budovat společné kapacity kvůli ruským aktivitám na východě Ukrajiny, její představitelé ale nepopírají, že je žene vpřed i Trumpova nevypočitatelnost. Americký prezident už několikrát hrozil, že pokud státy NATO nebudou platit slíbená 2 procenta HDP na obranu, nemusí jim aliance v případě napadení přispěchat na pomoc.

První krok ke společné obraně udělala EU v červnu. Lídři některých zemí – konkrétně mezi ně patří Belgie, Velká Británie, Dánsko, Estonsko, Německo, Portugalsko a Španělsko – podpořili návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na zřízení tzv. evropských intervenčních sil. Ty by podle Macronova plánu měly doplnit alianční snahy a umožnit unijním zemím lépe reagovat v případě krizových situací.

 „Emmanuel Macron navrhuje vybudování vlastní armády na ochranu Evropy proti USA, Číně a Rusku. Ale za první a druhé světové války to bylo Německo - jaké to mělo důsledky pro Francii? Začali se v Paříži učit německy, než přišly USA,“ napsal americký prezident na sociální síť. Dodal, že by Francie měla platit za NATO, čímž znovu připomněl své požadavky. Paříž dvouprocentního limitu zatím nedosahuje. Na obranu vydává jen 1,8 procenta HDP.

NATO je opatrné

Evropské aktivity budí pozornost i v samotné alianci. NATO se nejprve k nápadům stavilo skepticky, nyní opatrně připouští, že by za určitých podmínek nebylo proti. „Vítáme větší snahy Evropy v obranné oblasti, musí se tak ale dít v rámci NATO. Jestli je něco, co jsme se naučili ze dvou světových válek a studené války, tak je to přece to, jak důležitá jsou transatlantická jednota a přátelství,“ konstatoval generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Podle bezpečnostní expertky pracující pro organizaci Center for a New American Security Rachel Rizzo nemusí Macronovy snahy nutně NATO podrývat, jak se obávají kritici. V červencovém rozhovoru pro INFO.CZ konstatovala, že naopak mohou vést k lepší spolupráci.

„Myslím, že nakonec obě strany pochopí, že podrývat se navzájem není v ničím zájmu. Pokud se tento nápad uskuteční, bude kolem toho spousta obav, zvlášť ze strany NATO. Ale myslím, že až se celá věc více rozvine, můžeme se dostat do bodu, kdy bude přijatelnější pro obě strany. A pro USA také,“ prohlásila v rozhovoru.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818