Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Libanonský premiér se po záhadné rezignaci vrátil do vlasti. Navštívil hrob otce a napíná

Libanonský premiér se po záhadné rezignaci vrátil do vlasti. Navštívil hrob otce a napíná

Libanonský premiér Saad Harírí se přibližně dva týdny poté, co na dálku ze Saúdské Arábie překvapivě ohlásil rezignaci, vrátil domů. V úterý přistál v Bejrútu. Harírí před návratem ze Saúdské Arábie, kde podle svých slov nebyl zadržován, sháněl podporu v zahraničí. Co bude po jeho návratu následovat, není zřejmé.

Sled událostí, které bleskově uvrhly Blízký východ do ještě větší nestability, nekončí. Když před dvěma týdny Saad Harírí – syn zavražděného premiéra – oznamoval na dálku (a zřejmě z donucení), že rezignuje, zdůvodňoval to obavami o svůj život. Teď se nehledě na ně do své domovské země vrací.

Nakolik je situace jiná, těžko soudit. Harírí má za sebou epizodu v Saúdské Arábii, kde navzdory všem podezřením podle svých slov nebyl zadržován. Následovalo zahraniční kolečko – zastávka u prezidenta Francie a setkání s egyptským prezidentem.

Teď vše vrcholí návratem plným symboliky, který má dost možná demonstrovat, že se Harírí cítí v komfortnější pozici. Nebo jednoduše v jiné než dříve. Po přistání se nechal fotit u hrobu svého zavražděného otce a do vlasti se vrací ke středečnímu výročí nezávislosti s nejasným příslibem podpory. 

S egyptským prezidentem Sísím se Harírí bavil o zachování stability, ale větší podrobnosti se do světa nedostaly. Sísí údajně mluvil i s libanonským prezidentem Michelem Aúnem, který oproti Harírímu stojí na straně Hizballáhu, a rovněž se prý shodli na hájení národních zájmů a stability v Libanonu.

Právě prezident Aún má Harírího rezignaci na stole a dosud ji odmítal přijmout. Lze předpokládat, že další vývoj spoluurčí případný dialog mezi těmito dvěma klíčovými aktéry. Harírí hodlá své kroky oznámit až teď, po návratu. Je ale zřejmé, že neunikne dalšímu nekompromisnímu diktátu Saúdú – rodina premiéra do Libanonu nenásledovala, namísto toho údajně zamířila ze zahraniční cesty zpět do Saúdské Arábie.

Na pozadí libanonských událostí, které se točí kolem radikálního Hizballáhu, stále leží hluboká krize celého regionu. Vývoj kolem libanonského premiéra je už dva týdny příčinou nových sporů mezi znesvářeným šíitským Íránem a sunnitskou Saúdskou Arábií, které se střetávají například v zástupné válce v Jemenu. Rezignace Harírího, která podle mnoha politologů byla vynucená Saúdy kvůli premiérově neschopnosti omezit radikály z Hizballáhu, posunula Libanon k novému konfliktu, kde by opět poměřovaly své síly zmíněné mocnosti.

Zatímco vnitropolitické pnutí se může podařit zmírnit, kola zášti a nepřátelství mezi velkými regionálními hráči zřejmě zůstanou v pohybu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744