Libanonský premiér se přihlásil světu: Nikdo mě nedrží, vzkázal ze Saúdské Arábie, která mu nařídila rezignaci | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Libanonský premiér se přihlásil světu: Nikdo mě nedrží, vzkázal ze Saúdské Arábie, která mu nařídila rezignaci

Libanonský premiér se přihlásil světu: Nikdo mě nedrží, vzkázal ze Saúdské Arábie, která mu nařídila rezignaci

Libanonský premiér Saad Harírí, u kterého panuje podezření, že je zadržován v Saúdské Arábii, řekl dnes v televizi, že se vrátí velmi brzy do Libanonu. V rozhovoru také uvedl, že v Saúdské Arábii se cítí svobodný.

"Kdybych chtěl odcestovat zítra, odcestoval bych," řekl Harírí v Rijádu v rozhovoru s televizí Future, která mu patří. Jde o jeho první veřejné vystoupení od 4. listopadu, kdy v Saúdské Arábii překvapivě oznámil demisi z funkce premiéra.

Rezignaci zdůvodnil bezprostředním nebezpečím, jemuž je Libanon vystaven. Tuto myšlenku ale více nerozvedl. Návrat do vlasti odhadl v řádu dní.

Agentura Reuters dnes napsala, že Saúdská Arábie dospěla k názoru, že Harírí nechce zakročit proti libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh, podporovanému Íránem, saúdskoarabským konkurentem v oblasti Perského zálivu, takže Harírího donutila k rezignaci. Libanonští politici se domáhají vysvětlení, proč je Harírí v Saúdské Arábii držen přes týden proti své vůli, což ale Rijád popírá.

Libanonský prezident Michel Aún Harírího rezignaci nepřijal a požaduje po Rijádu vysvětlení.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.