Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Libra roste nejvíc za osm let. 7 slibů premiérky Mayové, které otřásly trhy

Libra roste nejvíc za osm let. 7 slibů premiérky Mayové, které otřásly trhy

Britská ministerská předsedkyně načrtla priority, o které bude usilovat při odchodu z evropského společenství. Potvrdila, že z ostrovního království chce učinit zemi suverénně stojící mimo unijní jednotný trh, ale že zároveň hodlá evropskou sedmadvacítku brát za partnera, se kterým je nutno počítat.

Britská libra v reakci na její slova proti dolaru posílila o 2,7 procenta na 1,2373 USD, smazala pondělní propad a proti počátku roku se dostala do mírného zisku. Její kurz kurz vzrostl nejrychleji za osm let. Co přesně ale Theresa Mayová slíbila?

Británie nebude usilovat o částečné nebo přidružené členství v EU.

Mayová chce odchod se vším všudy, takzvaný tvrdý brexit. Ujistila nicméně, že si nepřeje rozpad EU, ale naopak její úspěch. A taky prohlásila, že chce silnou Británii, která bude mít globální roli a která bude s EU dál úzce spolupracovat.

Británie odejde z unijního jednotného trhu.

Opak by podle premiérky nebyl skutečným odchodem. „To co navrhuji, nemůže znamenat sounáležitost s (unijním) jednotným trhem, který by nám bránil v uzavírání našich vlastních obchodních dohod. A to nejen s EU, ale také se starými a novými spojenci mimo Evropu,“ řekla Mayová. Evropské společenství přesto chce vnímat jako přirozeného obchodního partnera a bude chtít vyjednat co nejlepší podmínky přístupu na unijní trh. Hodlá taky dosáhnout nové „ambiciózní“ celní dohody s EU.

Británie se znovu rozhlédne po obchodní mapě.

Vláda bude usilovat o nové obchodní dohody se zeměmi mimo EU. První „na mušce“ jsou Spojené státy s Donaldem Trumpem v čele. Premiérka zmínila „stará přátelství a nová spojenectví“.

Británie bude přísnější k migraci.

Země bude víc kontrolovat, kdo do ní v jakém počtu přichází. Chce víc sledovat práva občanů EU ve Spojeném království i práva Britů v zemích EU.

Británie bude co možná nejspolehlivějším partnerem v boji proti terorismu.

Země má pokračovat v praktickém sdílení zpravodajských a policejních informací s EU. Přeshraniční spolupráce je jedním z klíčových faktorů při potírání bezpečnostního rizika v Evropě.

Británie bude ve světě respektovanější a čeká ji lepší budoucnost.

Ačkoli premiérka připouští, že brexit je nejistou cestou, na jeho konci je podle ní bezpečná „globální Británie“. Mayová potvrdila, že hodlá aktivovat článek 50 lisabonské smlouvy a tím zahájit vyjednávání koncem března. Konečný kompromis s EU slíbila předložit britskému parlamentu. Dohodu o podmínkách brexitu chce Mayová dojednat do dvou let.

Udělá vše pro zmírnění nejistoty.

Odchod se má odehrát po etapách, aby změny nebyly příliš destabilizační, což se má týkat hlavně podniků. Mayová se hodlá řídit principem, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda.

Jaké jsou reakce?
Ostře vystoupila skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Pokud obchodní plány Mayové nevyjdou, musí podle ní Skotsko mít možnost opustit Británii. Sturgeonová řekla, že plán odchodu z EU, tak jak ho dnes představila Mayová, představuje „ekonomickou katastrofu“ pro Británii a že Skotsko pro něj nehlasovalo. Předseda Evropské rady Donald Tusk označil vystoupení britské premiérky za „konečně realističtější“ oznámení britských záměrů. Pokud bude Velká Británie kontrolovat počet příchozích z Evropské unie, musí počítat s recipročním opatřením ze strany unijních zemí, řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

 

 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744