Libyjský generál Chalífa Haftar se bude léčit ve Francii, jeho stav je stabilní | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Libyjský generál Chalífa Haftar se bude léčit ve Francii, jeho stav je stabilní

Libyjský generál Chalífa Haftar se bude léčit ve Francii, jeho stav je stabilní

Libyjský generál Chalífa Haftar byl letecky přepraven do Francie, kde podstoupí léčbu. Důvod hospitalizace zatím nebyl oznámen, ale generálův stav by měl být stabilní. Haftar stojí v čele samozvané Libyjské národní armády (LNA), která je spřízněna s kabinetem na východě země a hovoří se o něm jako o možném kandidátovi na libyjského prezidenta.

V libyjském tisku se spekulace o stavu generála různí. Zatímco podle některých listů trpí onemocněním plic a je v kómatu, jiná média uvádějí, že je mimo ohrožení života, ale musí v nemocnici zůstat ještě několik dní na pozorování.

AP se odkázala na anonymní zdroje, které nebyly oprávněny hovořit s novináři. Mluvčí LNA Ahmad Mismarí na internetu v úterý napsal, že Haftar se těší "výbornému zdraví".

Libyi se od roku 2011 nepodařilo sjednotit státní instituce. Kromě vlády a parlamentu sídlícího v Tripolisu funguje odděleně správa ve východolibyjském Benghází, která má podporuju LNA.

Letos by se v této severoafrické zemi měly konat jednotné volby. Tripolis koncem loňského roku oznámil, že na jejich přípravách se již pracuje, žádný termín však dosud stanoven nebyl. Na hlasování by prý měli dohlížet mezinárodní pozorovatelé. Haftar loni v prosinci naznačil, že by se mohl ucházet o post prezidenta.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.